- Sameday Group lansează un program-pilot, anunțând că va utiliza, în următoarele săptămâni, forță de muncă provenind din rândul persoanelor aflate în detenție.
Compania de curierat, parte a grupului eMAG, a confirmat pentru profit.ro că va angaja 50 de deținuți aflați în regim deschis sau semi-deschis, apți legal pentru muncă, pentru a susține volumul crescut de comenzi în perioada noiembrie-decembrie, când vor fi procesate până la 850.000 de colete pe zi, ceea ce înseamnă o creștere de peste 80% față de zilele de vârf din septembrie.
„Pentru sectorul de curierat, lunile noiembrie și decembrie reprezintă cea mai solicitantă perioadă din an. Anul acesta, derulăm un program-pilot pentru a încadra în muncă 50 de persoane aflate în detenție, într-un cadru controlat și sigur”, au declarat reprezentanții Sameday pentru profit.ro.
„Inițiativa este și un răspuns la îndemnul public formulat de ministrul Justiției către mediul de afaceri, de a apela la persoane private de libertate pentru a-și completa personalul și, totodată, pentru a sprijini reintegrarea acestora în societate. Prin acest program, le oferim celor 50 de persoane un mediu de lucru în care pot contribui activ și își pot consolida încrederea în propriile abilități, sprijinind astfel reintegrarea lor în viața socială și profesională”, adaugă reprezentanții firmei de curierat pentru sursa citată.
Pentru a gestiona eficient aceste provocări, compania a suplimentat personalul cu până la 60% față de lunile obișnuite și a extins programul de operare al depozitelor, în ceea ce privește programul-pilot, în funcție de rezultatele din acest sezon reprezentanții companiei vor decide dacă îl vor continua și anul viitor.
Citiți și: Compania care deține eMag și FashionDays a primit amenzi de peste 400.000 de lei, inclusiv în urma sesizărilor din partea clienților
Foto: Facebook/ Sameday
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană