- Scris de Elena CIOBANU
O propunere de Regulament al Parlamentului European şi al Consiliului European privind siguranţa produselor de consum devine act normativ în România. Producătorii şi importatorii vor fi nevoiţi să menţioneze în mod explicit, pe ambalaje, ţara de origine a respectivului produs.
Ministerul Economiei a organizat o primă întâlnire a Comisiei Consultative de elaborare a Documentului de Politică Industrială. Din această Comisie fac parte, pentru moment, manageri și proprietari de mari companii românești și multinaționale, bancheri, reprezentanți ai mediului academic, consultanți financiari, avocați și jurnaliști. "Vom elabora o hartă economică si o hartă a parcurilor industriale, instrumente care vor ajuta investitorii locali si străini", a spus ministrul economiei, Varujan Vosganian.
Reprezentanţii ANRE au discutat cu premierul Victor Ponta şi ministrul delegat pentru Energie, Constantin Niţă, despre diverse posibilităţi de diminuare, în acest an, a efectelor în facturi a schemei de sprijin a energiilor regenerabile
Românii plătesc cele mai înalte rate bancare din Europa în raport cu veniturile disponibile. Asta înseamnă că băncile vor trebui să se orienteze mai mult către finanţarea companiilor, unde perspectivele sunt mult mai bune, afirmă economistul şef al BNR, Valentin Lazea.
Parlamentul European şi Comisia Europeană au elaborat un proiect de regulament potrivit căruia retailerii care comercializează produse sub marcă proprie ar putea fi obligaţi să devină producători, în acest fel artribuinduli-se mai multe responsabilităţi faţă de consumatorul final.
Oamenii asociază anumite culori cu mesaje, spun experţii în marketing, iar magazinele profită din plin de acest lucru. Studiile realizate în acest sens au determinat o întreagă industrie de marketing bazată pe această realitate.
România trebuie să efectueze plăţi în valoare totală de peste 1,164 miliarde de euro în acest an către Fondul Monetar Internaţional (FMI), Uniunea Europeană (UE) şi Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare, în primele trei luni de la începutul anului din această sumă fiind plătite 188,6 milioane de euro, potrivit datelor furnizate de Guvernul României.
Energia electrică vândută de Hidroelectrica prin intermediul OPCOM este tot mai ieftină.