- Premierul Ilie Bolojan a declarat că reforma administrației publice va duce la reduceri de personal în instituțiile supradimensionate.
- Șeful Guvernului susține că măsura este necesară pentru corectarea inechităților și pentru susținerea investițiilor aflate în derulare la nivel național.
Premierul Ilie Bolojan a anunțat, vineri, că reforma administrației publice locale va presupune reduceri de personal în instituțiile unde schema de angajați este supradimensionată. Șeful Guvernului a subliniat că două treimi din administrația publică din România funcționează cu costuri salariale excesive, suportate de contribuabili.
„Pentru două treimi din administrația din România este nevoie de o reducere de personal, pentru că aici sunt niște costuri pe care tot românii le plătesc. Este un aspect nu doar de irosire de resurse, ci și de inechitate față de oamenii care muncesc din greu în România, în sectorul public și în sectorul privat”, a declarat premierul. Întrebat despre declarațiile europarlamentarului PNL Rareș Bogdan, care a afirmat că aproximativ 200 de primari și președinți de consilii județene se tem că vor pierde o parte importantă din cotele defalcate, Ilie Bolojan a susținut că autoritățile locale nu vor avea bugete mai mici decât anul trecut.
Ilie Bolojan a explicat că, spre deosebire de România, în majoritatea statelor europene bugetele autorităților locale sunt echilibrate între venituri proprii și transferuri de la bugetul de stat. „În Europa, jumătate din bugetul autorităților locale vine din venituri proprii. La noi, 80% vin de la bugetul de stat. Mai mult, în România, veniturile proprii ale autorităților locale sunt de trei ori mai mici decât cheltuielile cu salariile”, a precizat premierul.
Șeful Executivului a arătat că statul nu poate crește la nesfârșit transferurile către administrațiile locale, în condițiile în care România derulează aproximativ 30.000 de proiecte finanțate din fonduri guvernamentale și europene. Potrivit acestuia, nu există în prezent nicio unitate administrativ-teritorială fără un proiect în derulare.
Ilie Bolojan a justificat majorarea taxelor locale, afirmând că o parte din efortul financiar necesar dezvoltării comunităților trebuie suportat de beneficiarii direcți ai investițiilor. „Aceste proiecte nu mai pot fi finanțate în cea mai mare parte din pârghiile actuale”, a spus premierul.
Referindu-se la efectele concrete ale reformei, Ilie Bolojan a confirmat că vor exista concedieri în administrația centrală și locală. Reducerile vor fi aplicate acolo unde, în urma unor calcule corecte, se va constata un excedent de personal, în cadrul obiectivului de diminuare cu 10% a cheltuielilor salariale, fără a afecta domenii precum educația preuniversitară.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană