Echipa de baschet sub 13 ani a CSM Petrolul Ploiești a participat în weekend la cel de-al doilea turneu al sezonului, primul din Faza a II-a. Gruparea prahoveană a fost repartizată în Grupa A, alături de ABC Leii București, CSŞ Târgovişte 1 şi CSŞ Târgovişte 2.
Meciurile s-au desfășurat sâmbătă și duminică în Sala „CSŞ Ioan Valerian” din Târgoviște. Băieții antrenați de Marian Angelian au obținut o victorie și au suferit două înfrângeri, menținând totuși șanse reale de calificare în faza următoare. Acest lucru se datorează atât luptei strânse pentru locul al doilea în clasament, care implică CSŞ Târgovişte 1 şi 2, fiecare având același bilanț - o victorie și două înfrângeri, cât și faptului că înfrângerea suferită astăzi împotriva CSŞ Târgovişte 2 a venit în prelungiri, după ce adversarii au câștigat ultimul sfert cu 11 puncte.
Rezultatele înregistrate de echipa din Ploiești au fost următoarele:
- CSM Petrolul Ploieşti – ABC Leii Bucureşti 39-69 (11-20, 14-6, 5-20, 9-23)
- CSŞ Târgovişte 2 – CSM Petrolul Ploieşti 45-41 (13-8, 2-12, 2-8, 22-11, 6-2), după prelungiri
- CSM Petrolul Ploieşti – CSŞ Târgovişte 1 67-39 (22-6, 13-12, 11-10, 21-11)
Cu toate acestea, victoria de duminică seară a fost umbrită de o accidentare gravă suferită de David Samoilă - o fractură la picior, cauzată de căderea unui adversar peste el. Colegii i-au dedicat succesul obținut în fața echipei din Dâmbovița și îi doresc însănătoșirea grabnică, așa cum se arată într-un comunicat emis de club.
Calculele pentru Turneul al treilea, programat în weekendul 2-3 martie și în care se vor juca meciurile retur, sunt destul de complexe. Este important de reținut că Petrolul are momentan avantaj la coșaverajul „în trei”, deoarece CSŞ Târgovişte 1 a câștigat disputa cu CSŞ Târgovişte 2 cu doar 6 puncte.
Lotul de jucători folosit de Marian Angelian în turneul din acest weekend a inclus următorii baschetbaliști: Mihai Popovici, Eric Dobre, Sebastian Frâncu, Ştefan Radu, Vlad Ştefan, Călin Dragomir, Ştefan Feraru, Matei Răducanu, Alexandru Măncilă, David Samoilă, Alexandru Iambu şi Cristian Radu Popa.
Citește și: EȘEC NEAȘTEPTAT PENTRU CSM PETROLUL, ÎN FIEFUL ULTIMEI CLASATE DIN LIGĂ
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană