Categorie: Sport

otelul petrolulMin 90 + 3: FINAL DE MECI. OŢELUL GALAŢI - PETROLUL PLOIEŞTI 0-3

Petroliştii se impun clar în prima manşă a semifinalei şi se află cu un pas în finală.

Min 90: Ocazie Oţelul - Paraschiv trimite cu capul spre poartă, Bornescu era bătut, însă Alcenat scoate de pe linia porţii

Min 89: Yamissi primeşte un cartonaş galben după un fault comis în tuşa stângă.

Min 85: Oţelul termină meciul în 9 jucători de câmp, după ce Benga vede al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu, după un fault din spate comis asupra lui Guilherme

Min 82: Petrolul gestionează cu calm finalul de meci. Oţelul pare resemnată cu această înfrângere. Petrolul se îndreaptă către o victorie mare şi are o opţiune serioasă pentru calificarea în finala Cupei României

Min 76: Contra efectuează schimbarea. Iese Bokila şi intră Mojica

Min 75: Petrolul pregăteşte ultima schimbare. Va ieşi Bokila care s-a accidentat într-un duel cu un jucător advers şi va intra Mojica

Min 72: Schimbare la Oţelul. Iese Astafei şi intră Didi

Min 71: GOOOOOOOL PETROLUL 0-3. Bokila îi ia faţa lui Sîrghi, pătrunde în careu şi îl execută pe Grahovac cu un şut imparabil.

Min 69: Schimbare la Petrolul, iese Marinescu şi intră Mustivar

Min 69: Petrolul pregăteşte a doua schimbare, va intra Mustivar

Min 68: Ocazie mare Petrolul. Alcenat se descurcă perfect pe partea dreaptă, centrează în careu, Bokila preia pe piept şi şutează violent, dar peste poartă

Min 62: Schimbare la Oţelul. Iese Stromajer şi intră Paraschiv

Min 61: GOOOOOOOOOOL PETROLUL. Bokila pleacă cu mingea din partea dreaptă, centrează la marginea careului mare, acolo se află Morar care şutează pe poartă, mingea este deviată de un fundaş al Galaţiului şi intră în poartă.

Min 59: Petrolul gestionează bine jocul, antrenorul Oţelului, Petre Grigoraş, pregăteşte o schimbare ofensivă, prin introducerea lui Gabriel Paraschiv

Min 53: Galeria Petrolului afişează un banner imens cu mesajul: "Fundaşul de fier ne apără din cer. Adio Sandu Fronea". Mesajul este dedicat celui care a fost Alexandru Fronea, fotbalist din generaţia de aur a Petrolului decedat în urmă cu câteva zile

"Min 49: OCAZIE MARE PETROLUL. Boudjemaa şutează de la 13 metri, iar portarul Oţelului este gata-gata să respingă în propria poartă.

Min 47: Prima fază a reprizei secunde aparţine Oţelului. Iorga execută o lovitură liberă de la 30 de metri, acesta trimite mingea în careu, iar Ionuţ Neagu ratează reluarea pe poarta lui Bornescu

Min 46: A început repriza a doua. Schimbare la Oţelul. Iese Vancea şi intră Vidal

UPDATE: Cosmin Contra şi Petre Grigoraş au avut o discuţie în contradictoriu la intrarea la vestiare.

Min 45 + 2: FINAL DE REPRIZĂ OŢELUL-PETROLUL 0-1

Min 45: Prima repriză prelungită cu 2 minute. Hoban şutează din nou de la distanţă, mingea îl loveşte pe un jucător al Oţelului şi este în corner, arbitrul, însă, acordă aut de poartă.

Min 41: Geraldo vede şi el cartonaşul galben

Min 40: Benga de la Oţelul Galaţi este avertizat cu un cartonaş galben cu un fault la Bokila

Min 37: Lovitură liberă de la mare distanţă pentru Petrolul. Hoban trage puternic, Grahovac are probleme şi respinge în faţă, Bokila este aproape de a relua către poartă, însă faza se încheie cu fault în atac dictat de Petrescu

Min 33: Panică în careul Petrolului, faza de atac a Oţelului se termină puţin pe lângă poarta lui Bornescu

Min 32: Bokila este foarte nervos, se ceartă cu arbitrul Petrescu. Centralul partidei îi dă acestuia un ultim avertisment, ameninţându-l că la următoarea abatere va vedea cartonaşul galben

Min 30: Bokila îl păcăleşte din fentă pe Murgoci, ajunge cu faţa la poartă şi şutează puternic, mingea trece pe lângă bara din stânga lui Grahovac

Min: 28: Petrolul face prima schimbare. Iese Sauvadet, probabil accidentat şi intră Morar

Min 26: Iorga ţinteşte colţul lung, însă execută modest şi oricum Bornescu era pe minge. Portarul Petrolului reţine fără probleme.

Min 25: Petrolul pregăteşte prima schimbare, Va intra Vlăduţ Morar. Oţelul va beneficia de o lovitură liberă de la 25 de metri. execută Iorga

Min 23: Ocazie imensă pentru Oţelul, Vancea reia cu capul din şase metri, însă Bornescu îşi face încă odată datoria şi respinge senzaţional din vinclu.

Min 22: Fază frumoasă de atac a Petrolului creată de Boudjema şi Hamza şi finalizată de Sauvadet de un şut care trece puţin pe lângă poartă.

Min 19: Bokila şutează bine la colţul lung, însă Grahovac respinge în corner. Lovitura de colţ este executată tot de Sauvadet, mingea ajunge la Geraldo, iar acesta încearcă o execuţie spectaculoasă de la marginea careului, departe însă de poartă

Min 14: Petrolul pare să fi echilibrat jocul după minutele bune ale gălăţenilor. Mai mult decât atât, Bokila reuşeşte un dribling incredibil în careu, însă şutul său este blocat în ultimul moment de către unul dintre apărători.

Min. 8: Petrolul trece prin momente dificile. Bornescu reuşeşte două intervenţii de senzaţie la şuturile trimise de Stromajer şi de Neagu

Min. 7: Momente de presiune ale Oţelului la poarta Petrolului, gazdele solicită henţ la o intervenţia a lui Yamissi în careu

Min. 3: GOOOOOOOOL PETROLUL. Primul corner aparţine Petrolului, Sauvadet centrează perfect, iar Geraldo preia cu capul pe spate şi înscrie. Lupii fac spectacol în tribune, galeria Petrolului a aprins şi o fumigenă

Minutul 3: În acest moment, în tribunele stadionului din Galaţi, se află aproximativ 1000 de suporteri ai Petrolului.

Minutul 1: A început meciul.

ECHIPELE:

OŢELUL GALAŢI: Grahovac - Benga, Iorga, Stromajer, Sîrghi, Cojoc, Astafei, Vancea, Giurgiu, Neagu, Murgoci. Rezerve: Brăneţ - Ljunbinkovic, Vidal, Gazale, Paraschiv, Costin, Didi

Antrenor: Petre Grigoraş

Petrolul Ploieşti:

Bornescu - Alcenat, Geraldo, Yamissi, Guilherme - Hoban, Marinescu - Boudjemaa, Sauvadet, Hamza - Bokila

Rezerve: Hamutovski - Mustivar, Renan, Mojica, Naziri, Cristescu, Morar

Antrenor: Cosmin Contra

Arbitri: Radu Petrescu (Bucureşti) - Aurel Oniţă (Constanţa), Vasile Marinescu (Bucureşti) - Sebastian Colţescu (Craiova), Robert Dumitru (Braşov)

Observatori: Augustus Constantin (Rm. Vâlcea), Paul Cazan (Bucureşti)

UPDATE 3: Partida dintre Oţelul Galaţi şi Petrolul va avea o brigadă formată din cinci arbitri, cei trei tradiţionali plus doi adiţionali.

UPDATE 2: O parte a galeriei Petroliste a sosit deja la stadion. Se aşteaptă ca la partida de la Galaţi să fie aproximativ 700 de fani ploieşteni.

UPDATE 1: La Galaţi sunt prezenţi toţi oficialii Petrolului. Dan Capră, Florian Walter şi Andi Crângu. De asemenea, în loja rezervată oaspeţilor se află şi primarul municipiului Ploieşti, Iulian Bădescu.

Petrolul joacă prima manşă a semifinalei Cupei României în deplasare la Galaţi cu Oţelul. Reporterii APH prezenţi pe arena din Galaţi vor transmite, fază cu fază, în timp real, partida. Rămâi pe APH pentru a afla toate detaliile despre meci şi desfăşurarea acestuia.