- Scris de Radu CONSTANTIN
Luni seară, de la ora 20.00, Petrolul a efectuat primul antrenament de după vacanţă. Lupii pleacă marţi după-amiază la Maribor, acolo unde vor parcurge un stagiu centralizat pe durata a 17 zile. Revenirea în ţară este programată pe data de 5 iulie, iar pe 10 este programat primul joc oficial, Supercupa cu Steaua.
Procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată a lui Mircea Sandu şi Dumitru Dragomir. Cei doi sunt acuzaţi de abuz în serviciu în formă calificată contra intereselor persoanelor, infracţiunea de folosire a influenţei ori autorităţii persoanei care îndeplineşte o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice fără scop patrimonial, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau foloase necuvenite (art. 13 din Legea nr.78/2000) şi infracţiunea de sustragere de sub sechestru.
Aşa cum anunţa acţionarul Dan Capră în urmă cu puţină vreme, o parte dintre jucătorii care au făcut parte din lot în sezonul trecut se vor despărţi de Petrolul în această vară.
Prima plecare oficială din lotul Petrolului nu este a lui Mircea Bornescu, de exemplu, ci a antrenorului cu portarii, Dumitru Jipa.
Scurta vacanţă de vară a luat sfârşit pentru jucătorii Petrolului. Luni dimineaţă, elevii lui Cosmin Contra vor efectua vizita medicală, la Bucureşti, iar seara, de la ora 20.00, pe stadionul Ilie Oană, este programat primul antrenament al noii campanii de pregătire.
Petrolistul Boldeşti s-a impus clar în ediţia din acest a Cupei României, faza judeţeană. Între reprezentanta Ligii A Prahova şi AS Tufeni Băicoi, echipă care a venit din Liga B, a fost o diferenţă mare, cu atât mai mare cu cât Petrolistul a înscris un gol având un jucător în minus şi încă două, după ce un al doilea jucător a fost trimis la vestiare de către arbitrul Mihai Amorăriţei.
Potrivit cotidianului Marca citat de gsp.ro, clubul spaniol Real Betis Sevilla a realizat poate cel mai ieftin transfer din istoria fotbalului. Ehipa din Sevilla l-a cumpărat pe atacantul Cedrick Mabwati Gerard pentru suma de 1,20 euro, de la Numancia, din Segunda Division.
Lupii au terminat campionatul pe poziţia a treia şi au câştigat şi Cupa României, obţinând astfel dreptul de a participa în Europa League.
Adunarea Generală a Federaţiei Române de Baschet a adus o modificare sistemului competiţional. Astfel, începând din sezonul viitor, finala playoff-ului din campionatul masculin nu se va mai juca după sistemul cel mai bun din şapte meciuri.
Conducerea AJF Prahova a organizat, joi, o conferinţă de presă cu ocazia încheierii campionatului Ligii A Prahova. Au fost invitaţi reprezentanţii campioanei CSM Câmpina, dar şi cei ai echipelor care se vor confrunta în ultimul act al Cupei României, faza judeţeană, Petrolistul Boldeşti şi AS Tufeni Băicoi.
La câteva ore după ce fusese afişat pe site-ul oficial al FRF, preţul biletelor pentru Supercupa României, la Petrolul – Steaua, au fost modificate „în jos". Astfel, noile preţuri sunt următoarele.