Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.

anl
Categorie: Actual

Aleșii locali ploieșteni propun modificarea regulamentului de vânzare a locuințelor din Ploiești construite pentru tineri prin Agenția Națională pentru Locuințe.

Ultimul regulament privind vânzarea locuințelor ANL a fost aprobat în 2019, când au fost stabilite o serie de măsuri cu privire la condițiile în care are loc vânzarea unităților locative. Prin propunerea aflată în dezbatere publică, la fel ca în vechiul regulament, municipalitatea va încasa la bugetul local un comision de 1 % din prețul final al locuinței. Vânzarea locuinețelor ANL se va realiza numai către titularul contractului de închiriere a locuinței, condiția fiind ca tranzacția să aibă loc după expirarea a minimum un an de la închiriere. Vânzarea, spre deosebire de închirierea locuințelor ANL, nu este condiționată de vârsta solicitantului. La capitolul condiții, se menționează că titularii contractului și membrii de familiei pot beneficia o singură dată de cumpărarea unei locuințe destinate închirierii. Aceștia nu au voie să dețină o altă proprietate, inclusiv case de vacanță, cu excepția cotelor - părți dintr-o locuință, suprafața minima a acesteia fiind de 37 mp.

Persoanele care intenționează să achiziționeze locuințe ANL nu trebuie să dețină terenuri atribuite prin Legea 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor, iar la data vânzării locuinței ANL, venitul mediu net pe membru de familie al titularului contractului de închiriere a locuinței, realizat în ultimele 12 luni trebuie să nu depășească cu 100% salariul mediu net pe economie. Locuințele pot fi achiziționate prin achitarea prețului integral, la data încheierii contractului, dar și prin plata unor rate egale, care vor include dobânda aferentă, avansul minim în acest caz fiind de 15%.

Pentru achiziționarea cu plata în rate lunare egale, acestea trebuie să acoperă dobânda de referință a BNR, la care se adaugă două puncte procentuale, această valoare fiind calculată pentru suma rămasă de achitat. Rata dobânzii de referință va fi cea valabilă la data încheierii contractului de vânzare cumpărare, iar aceasta rămâne neschimbată pe întreaga durată a contractului.

Citește și Parteneriat cu ANL pentru construirea unor locuinţe de serviciu lângă Spitalul Judeţean din Ploieşti

Back To Top