- Procurorii au făcut publice, astăzi, detaliile anchetei în care sunt vizați trei tineri cu vârste între 20 și 34 de ani.
- Inculpații ar fi acționat în ultimele luni, comercializând droguri pe raza județului Prahova.
- Unul dintre ei este acuzat și că, prin violență și amenințări, ar fi forțat o minoră să practice prostituția.
Cei trei indivizi anchetați de DIICOT Ploiești în acest dosar sunt bănuiți de trafic de droguri de risc, trafic de droguri de mare risc, trafic de minori și proxenetism.
„Din actele de urmărire penală a rezultat că, în perioada noiembrie 2024 – aprilie 2025, doi dintre inculpați (de 20 și 21 de ani) au procurat, deținut, oferit cu titlu gratuit și vândut diferite cantități de canabis (drog de risc), cu sume cuprinse între 30 și 60 de lei pentru un gram.
De asemenea, în sarcina inculpatului de 21 de ani s-a reținut că, în iunie 2024, a recrutat o persoană vătămată minoră, pe care a determinat-o, prin constrângere (exercitarea de acte de violență fizică și proferarea de amenințări la adresa sa și a familiei ) să practice prostituția, înlesnindu-i această activitate prin punerea la dispoziție a unei locuințe închiriate, însoțirea și supravegherea continuă. Sumele de bani obținute de către victima minoră au fost însușite integral de inculpat.
Probele administrate în cauză au mai relevat că inculpatul în vârstă de 34 de ani, a procurat, deținut, oferit cu titlu gratuit și comercializat ,în intervalul octombrie 2024 – aprilie 2025, diferite cantități de droguri de mare risc (MDMB-4en-PINACA), către consumatori de pe raza județului Prahova”, au detaliat procurorii.
În urma perchezițiilor domiciliare efectuate în cauză au fost identificate și ridicate diferite cantități de substanță, ambalate în plicuri și folii, grindere, obiecte purtând urme de substanță, precum și alte mijloace de probă.
Bănuiții au fost prezentați judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Prahova care a dispus arestarea preventivă a doi dintre inculpați și măsura arestului la domiciliu față de un alt inculpat, pentru o perioadă de 30 de zile.
Citiți și: Cetățean turc arestat, la Ploiești, pentru constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată. Dosarul este instrumentat de DIICOT
Activitățile judiciare au fost realizate împreuna cu polițiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești și cu sprijinul jandarmilor Grupării Mobile de Jandarmi Ploiești.