- Nici nu au ieșit încă la iveală ororile comise până acum de ruși, în Ucraina, că un nou masacru a avut loc, de această data la Kramatorsk.
- Un atac cu rachete asupra gării din oraș, unde mii de oameni așteptau să fie evacuați, s-a soldat cu zeci de morți și cel puțin o sută de răniți.
Președintele Volodymyr Zelenski a publicat, vineri, pe pagina sa de Facebook și pe contul de Telegram, imagini necenzurate surprinse imediat după noul atac odios din Ucraina, de la Kramatorsk. Un prim bilanț anunțat de acestea se referea la aproximativ 30 de moți și 100 de răniți.
Atacul asupra gării din Kramatorsk, un oraș aflat în apropiere de Donețk, ar fi avut loc în timp ce acolo se aflau mii de oameni care așteptau să fie evacuați.
VEZI ȘI: Ursula von der Leyen și Josep Borrell merg, vineri, în Ucraina
“Condamn ferm atacul orb al Rusiei, din această dimineaţă asupra unei gări, la Kramatorsk, în care au fost ucise zeci de persoane şi care s-a soldat cu numeroşi răniţi. Aceasta este o nouă tentativă de a închide căile de evacuare a celor care fug din calea acestui război nejustificat şi de a cauza suferinţe umane”, a scris, într-un mesaj pe Twitter, Josep Borell, denunţă Înaltul Reprezentant UE pentru Politică Externă şi de Securitate.
Cele mai noi bilanțuri apărute în spațiul public indică, deja, 39 de morți în atacul de la Kramatorsk.
Update: Un nou bilanț anunță că sunt cel puțin 50 de morți în urma atacului, printre aceștia numărându-se și cini copii. 38 de oameni ar fi murit pe loc, iar alți 12 la spital, din cauza rănilor suferite
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea