- Fenomenul care a dus la surparea unei străzi, acum două zile, în centrul orașului, pare să se fi oprit, rezultă din cele mai noi măsurători.
Prefectura Prahova a transmis, sâmbătă, informații actualizate cu privire la situația de la Slănic.
„În urma măsurătorilor efectuate de către operatorul atestat, s-a constatat că nu există diferențe în ceea ce privește tasarea terenului față de măsurătorile precedente. Monitorizarea și măsurătorile vor continua.
De asemenea, evenimentul este monitorizat cu atenție la nivel central, iar echipe operative ale IGSU, Poliției Române și Jandarmeriei Române sunt prezente la fața locului pentru gestionarea optimă a situației, beneficiind de sprijinul Instituției Prefectului - Județul Prahova și al autorităților publice locale”, au informat reprezentanții Prefecturii.
Din cauza tasării terenului, în zonă s-a format un crater de doi metri adâncime, cu o suprafață de aproximativ 60 metri pătrați, la o distanță mică de mai multe locuințe. Zeci de persoane au fost evacuate în ultimele două zile.
Citiți și: NOI PROBLEME LA SLĂNIC. ÎN PEREȚII UNEI GRĂDINIȚE AU FOST OBSERVATE FISURI
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană