- Scris de Anca Visan
Știrea care urmează este reală și s-a petrecut acum câteva zile, pe 31 decembrie, în județul Prahova. Întâmplarea reprezintă, din păcate, un exemplu dintre mii de alte întâmplări similare. Autoritățile sunt incapabile să își protejeze cetățenii. Starea de nesiguranță fizică și psihică a oamenilor simpli a devenit un fapt obișnuit în comunele și orașele României, o teamă generalizată intrată în firescul cotidian: „Nu ne punem cu ăștia, că ne omoară în casă, Poliția nu face nimic să ne ajute” - asta auzi zilnic în cartierele orașelor sau în satele României. Și în județul Prahova este la fel. Oamenii simpli sunt la mila vecinilor violenți. Cetățenii simpli sunt complet neprotejați de organele de poliție care vin, ridică din umeri, taie o amendă derizorie, după care pleacă, lăsând în libertate agresorii să repete fapta.