- Scris de Anca Visan
Autorităţile ploieştene pregătesc un proiect de decernare, post-mortem, a titlului de cetăţean de onoare pentru Andrei G. Ioachimescu, unul dintre pionierii mecanicii inginereşti din România. Proiectul de hotărâre ar urma să fie discutat în şedinţa de miercuri a Consiliului Local şi vine ca o recunoaştere a meritelor deosebite ale unei persoane, în anul centenarului Marii Unirii, dar, totdată, la 75 de ani de la trecerea în nefiinţă.