Statele din Uniunea Europeană vor renunța la schimbarea orei, de două ori pe an, din octombrie anul viitor, iar până în aprilie au termen să decidă la care oră vor rămâne.
Toate țările din blocul comunitar dau ora înainte în ultima duminică din martie. În ultima duminică din octombrie ora este dată înapoi. Măsura, adoptată, în timpul Primului Război Mondial, inclusiv în România, s-a menținut până în prezent, dar UE va stipa această practică peste exact un an, în octombrie 2019, a anunțat comisarul european pentru Transporturi Violeta Bulc. ,,Pentru a menține o abordare armonioasă a problemei, încurajăm consultările la nivel național pentru ca statele membre să reușească să se coordoneze”, a declarat Bulc, citată de presa germană.
În prezent, trecerea la ora de iarnă de face în ultima duminică din octombrie, iar cea la ora de vară în ultima duminică a lunii martie.