- Scris de Elena CIOBANU
Până acum, statul acorda 70 de bani pe an pentru asistenţa medicală stomatologică a fiecărui locuitor al ţării. Din această lună, reprezentanţii Sănătăţii româneşti au tăiat complet, de pe lista grijilor, serviciile dentare. Reprezentanţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate au decis să lase medicii stomatologi fără fonduri de aici încolo. Pentru astfel de servicii, nu mai sunt bani şi nici nu se vor mai acorda plafoane. VEZI URMĂRILE.
Nici în acest an, elevii nu vor fi obligaţi să poarte uniforme la şcoală. Comisia de Învăţământ a Camerei Deputaţilor a respins, marţi, iniţiativa legislativă care prevede ca şcolile primare, gimnaziile şi liceele să adopte o ţinută reprezentativă pentru elevi. Totul rămâne, însă, la alegerea părinţilor. VEZI CE AU DECLARAT PARLAMENTARII.
Luni, 8 aprilie, o patrulă din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Prahova, ce acţiona în zona localităţii Corlăte
La data de 8 aprilie, ora 21.30, o echipă de siguranţă publică a Secţiei 2 Poliţie Ploieşti s-a sesizat din oficiu cu privire la faptul că un bărbat din ora
La finalul acestei săptămâni, ploieştenii au ocazia să scape de aparatura electrocasnică veche, dar şi să câştige câte ceva de pe urma acestei acţiuni. Primăria Ploieşti organizează vineri, 12 aprilie, şi sâmbătă, 13 aprilie, o campanie de colectare a deşeurilor de acest fel, urmată de o tombolă.
Poli
„Din dragoste pentru femei" se intitulează evenimentul în cadrul căruia Andreea Marin se va întâlni, astăzi, cu ploieştencele de toate vârstele, în cadrul programului „Şcoala Mamelor".
Până în 2020, depresia va înregistra o creştere epidemiologică, devenind a doua cauză de morbiditate generală din lume. Până în 2030, depresia va deveni prima cauză a motalităţii, prognozează Organizaţia Mondială a Sănătăţii.
Un pieton care circula pe marginea DN 1 în zona Nistoreşti a fost accidentat mortal în această dimineaţă. Nu sunt probleme de trafic.