Categorie: Actual
- Scris de Ioana POPA
- Consumul de droguri în școli a devenit o problemă de sistem.
- Substanțele ieftine sunt „peste tot”, spun chiar elevii, care recunosc că pot face rost de ele cu un simplu mesaj, mai ușor decât dacă ar încerca să-și procure alcool sau țigări.
- Singurul centru pentru tratarea adicţiilor destinat minorilor funcționează în Câmpina, la Spitalul de Psihiatrie Voila, și are doar 24 de paturi alocate pacienților ajunși acolo din cauza consumului de substanțe.