• Ziua de joi este dedicată, la Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploiești, muzicii simfonice.
• De această dată, vom avea, la finalul concertului, surprize, ne spun organizatorii.
Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești și Orchestra simfonică, dirijată de Travis Jürgens, ne invită joi, 2 martie, de la ora 19.00, la un nou concert excepțional.
Programul cuprinde lucrări precum Uvertura operei „Der Freischütz”, op. 77, de C. M. von Weber, Concertul nr. 1 în Do major, op. 15, pentru pian și orchestră de L. van Beethoven și Variațiuni pe o temă originală „Enigma”, op. 36 de E. Elgar.
Solist la concertul simfonic de la Filarmonica Ploiești este pianistul David Petre, deținător al zeci de premii importante obținute la concursuri naționale și internaționale. Tinere speranțe dornice de a cuceri publicul vin pe scenă cu un program spectaculos.
Finalul concertului conține o surpriză muzicală, misterul se regăsește în „tema ascunsă”, care nu este, de fapt, auzită niciodată, dar este sugerată în fiecare variaţiune, uneori doar ca un „acompaniament tăcut”.
Vino și tu joi, la Filarmonica din Ploiești să descoperi misterul fascinant al fiecărei seri de concert.
Biletele fizice pentru acces în sală se găsesc la casa de bilete a Filarmonicii și online AICI.
Biletele virtuale pentru transmisia live online se pot achiziționa exclusiv de AICI
CITEȘTE ȘI: EXPOZIȚIA INEDITĂ A BIJUTERIILOR, DESCHISĂ LA MUZEUL DE ȘTIINȚELE NATURII
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană