• Seara de vineri, 12 ianuarie, devine, la Castelul „Iulia Hasdeu”, o dublă sărbătoare: Ziua Culturii Naționale și ziua orașului Câmpina.
• Este un dublu eveniment la care iubitorii de poezie și muzică bună sunt invitați.
Vineri, 12 ianuarie, la ora 17.00, Castelul „Iula Hasdeu” își deschide porțile pentru un eveniment complex, dedicat deopotrivă Zilei Culturii Naționale (15 ianuarie), dar și municipiului Câmpina care a împlinit, pe 8 ianuarie, 521 de ani de la prima atestare documentară.

În parteneriat cu Asociația Artiștilor Plastici Câmpina și Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” din muncipiu, Muzeul Memorial „B. P. Hasdeu” vernisează o expoziție de artă cu tema „Câmpina mea”. „Este o expoziție colectivă, realizată de artiștii amatori, membri ai Asociației Artiștilor Plastici Câmpina, ale căror lucrări de pictură și sculptură au fost apreciate la numeroase evenimente naționale și din Republica Moldova. Le-am propus această expoziție pentru a le da ocazia să își expună viziunea lor asupra orașului, cu ocazia Zilei Câmpinei, urmând ca toate lucrările să se afle la dispoziția publicului, cu vânzare, până pe 31 ianuarie”, ne-a declarat Aura Dobre, directorul Muzeului.
Două momente artistice vor completa seara de vineri.
Elevii de la Școala Gimnazială „Al. I. Cuza” vor recita poezii de Iulia Hasdeu, Mihai Eminescu și Nichita Stănescu, în timp ce artista Sofia Bârsan va interpreta la pian diverse arii îndrăgite, dedicate Zilei Culturii Naționale.
Surpriza nu se termină aici, pentru că invitat special al serii este scriitorul, profesorul și jurnalistul Ciprian Apetrei care va recita din lirica proprie, prezentând publicului noile sale creații literare. El va fi acompaniat de artista Cristina Beteringhe, la vioară. Ciprian Apetrei a lansat, la finalul anului trecut, noul său volum de „Ai găsit ce căutăm cu toți?”, atât în Ploiești, cât și în Câmpina.
URMĂREȘTE AICI APH LIVE: LANSARE DE CARTE CIPRIAN APETREI
Ziua Culturii Naționale a fost marcată pentru prima dată la 15 ianuarie 2011, fiind stabilită la data nașterii poetului național al românilor, Mihai Eminescu.
CITEȘTE ȘI: LANSARE DE CARTE: POETUL CIPRIAN APETREI DESCHIDE SEZONUL SĂRBĂTORILOR CU VERSURI ȘI UN SPECTACOL INEDIT
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană