• Consumatorul final de energie va putea să posteze review-uri despre serviciile furnizorilor de energie electrică și de gaze naturale, pe modelul Booking, iar aceștia din urmă vor fi etichetați în funcție de numărul de plângeri pe care le înregistrează sau care sunt nerezolvate, a anunțat, marți, la un eveniment de specialitate, președintele Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), George Niculescu.
„O să facem și un top al furnizorilor de energie electrică și reglementarea este aproape gata. Îi vom eticheta în funcție de numărul de plângeri pe care le înregistrează, în funcție de numărul de plângeri care sunt nerezolvate. Vom introduce un indicator de satisfacție a clientului, iar în funcție de aceasta ei vor fi etichetați verde, galben sau roșu, în așa fel încât pe lângă oferta financiară consumatorul să știe și dacă serviciile pe care le prestează furnizorul respectiv sunt unele de calitate. Dacă pe Booking putem să dăm stele după un sejur sau o vacanță pe care o petrecem, de ce nu am putea să dăm review-uri furnizorului de energie electrică sau de gaze naturale?”, a declarat președintele Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), George Niculescu, marți, la evenimentul Energy Forward 2026.
Plafonarea gazelor este doar pentru consumatorii casnici
Acesta a adăugat că Ordonanța de Urgență care a plafonat prețul la gaze naturale la 110 lei se referă la volumele disponibile doar pentru consumatorii casnici.
„Dacă ne uităm la prețurile care sunt în piață în momentul de față pentru gaze naturale, ele nu se tranzacționează la un preț mic. Iarăși, vorbim de efectele conflictelor care se întâmplă în regiune sau mai îndepărtat de noi. Toată Europa, în momentul de față, iarăși se confruntă cu volatilitate la prețurile pentru gaze naturale. Cred că e pentru prima dată când spun public lucrul acesta: când am avizat Ordonanța de Urgență care a prelungit această schemă de plafonare a gazelor naturale, setând prețul administrativ, noi am avizat-o cu o observație, care a fost fix referitoare la faptul că societățile comerciale, industria, nu beneficiază de aceleași măsuri de sprijin din partea guvernului precum beneficiază consumatorii casnici. Am invocat exact această competitivitate a sectorului economic care ne poate afecta pe toți. Pentru că degeaba eu îmi permit să plătesc acasă factura la gaze naturale dacă angajatorul meu are probleme în a-și desfășura activitatea economică și a-mi plăti mie salariul. Și atunci lucrurile se leagă. Fără să avem o economie competitivă și fără să avem societăți comerciale care fac performanță într-un mediu economic sănătos, atunci și angajații acelor companii vor fi afectați”, a precizat șeful ANRE.
Există ajutoare de stat pentru marii consumatori
Potrivit lui Niculescu, la momentul actual există un cadru temporar pentru scheme de ajutor de stat, ce vizează anumite industrii mari consumatoare de gaze naturale.
„Avem din partea Comisiei Europene niște măsuri temporare care pot fi folosite de Guvernul României. Nu vreau să pară că dau lecții, dar există un cadru temporar pentru scheme de ajutor de stat care pot veni și să țintească efectiv anumite industrii mari consumatoare de gaze naturale, în așa fel încât Guvernul României să le acordă ajutor de stat, iar ele să rămână competitive. Repet, nu vreau să pară că dau lecții.
Sunt cadre și mecanisme care au fost propuse de către Comisia Europeană tocmai în momentele acestea de criză.
Cred că este rolul nostru al autorităților să le folosim în așa fel încât să ajutăm industriile din România.
Evident că piața din România, trebuie să fim sinceri, și o să fiu sincer când vă spun lucrurile acestea, nu e cea mai matură piață. Adică am avut plafonări peste plafonări, competiția nu a fost încurajată după ce am trecut printr-un proces de liberalizare, am venit și am plafonat prețurile... Prin mecanismele de monitorizare pe care le avem la nivelul instituției, vreau să vă spun că supraveghem piața de energie electrică foarte, foarte strict”, a susținut oficialul, citat de Agerpres.
Fake news despre energie: penurie de gaze și blackout
În viziunea specialistului, trebuie tras un semnal de alarmă cu privire la fenomenul de fake news din spațiul public despre piața locală de energie.
„Am lansat în spațiul public de ceva timp un nou concept al securității energetice și al conceptului de securitate energetică în general, introducând o dimensiune cu privire la fake news. Nu doar eu, ci și dumneavoastră, reprezentanții mass-media, puteți observa în spațiu public din ce în ce mai des o retorică care îndeamnă la panică, la frică și la informații care sunt complet lipsite de fundament”, a afirmat Niculescu.
El a dat ca exemple afirmațiile potrivit cărora România ar avea cele mai mari prețuri la energie electrică sau că țara s-ar confrunta cu o penurie de gaze naturale în sezonul rece.
„Unul dintre ele este acesta că, într-adevăr, plătim cel mai mare preț la energie electrică din lume, din Europa, ulterior linia de finish a fost mutată fiind vehiculat în spațiul public că plătim cel mai mare preț la energie electrică raportat la puterea de cumpărare. Un alt mit care se propagă în spațiu public și cred că cu toți îl vedem și se repetă metodic la începutul fiecărui sezon rece este că ne confruntăm cu o penurie de gaze naturale. De fiecare dată, în spațiul public apar specialiști care anunță la televizor că există posibilitatea că, în plină iarnă, în luna ianuarie - februarie, atunci când temperaturile sunt foarte scăzute, România să se confrunte cu o lipsă de gaze naturale”, a adăugat George Niculescu.
Oficialul a făcut referire și la informațiile privind riscul unui blackout în România.
„Mai vedem în spațiul public că ne paște un iminent blackout. Și aici am avut o reacție la genul acesta de dezinformări din punctul meu de vedere, asemănând riscul de blackout cu venirea extratereștrilor. Evident că a fost o comparație plastică, dar rolul acestei comparații a fost de a trage un semnal de alarmă, pentru că nu putem, mai ales când purtăm haina unei instituții publice, să ieșim cu astfel de mesaje către cei care consumă informații din spațiul public”, a afirmat Niculescu.
Cum vede președintele ANRE prețul actual la energie electrică
Președintele ANRE a vorbit și despre dimensiunea prețului pe care românii îl plătesc, la ora actuală, la energie electrică.
„Plătește România cel mai mare preț la energie electrică? Trebuie să punem în context lucrul acesta. Venim după o schemă de plafonare compensare care a intrat în vigoare din noiembrie 2021, care a expirat pe energie electrică în iulie 2025. Deci, vedem că o criză provocată de războiul din Ucraina a condus la o măsură luată de Guvernul României care s-a întins pe aproape patru ani de zile.
Crizele se întâmplă astăzi, iar efectele le vedem derulându-se pe o perioadă lungă de timp. Guvernele și instituțiile reacționează, unele mai repede, altele mai greoi pentru a încerca să rezolve problemele create de aceste crize și atunci Guvernul României a plafonat prețul la energie electrică și la gaze naturale și consumatorii au plătit pragurile acelea celebre, 0,68 de lei pe kilowatt, 0,80, un leu și 1,30 lei. În iulie s-a terminat schema de plafonare-compensare. Decizia a fost luată de Guvernul României și știm foarte bine în ce situație se aflau finanțele țării. Atunci am văzut într-adevăr prețul real al energiei electrice... Când Guvernul României nu a mai putut să susțină de la bugetul de stat, consumatorul ar trebui să plătească întregul preț la energie electrică. Am văzut o migrație de portofolii de clienți, lucru pe care eu îl încurajez și astăzi. Trebuie să verificăm ofertele și să ne mutăm de la un client la altul. Și am văzut că prețurile la energie electrică, dacă erau situate undeva la 1,4-1,5 lei pe kWh pentru consumatorul casnic, ele cumva au coborât înspre un leu, un leu și zece bani”, a spus șeful ANRE.
Decidenți, lideri din industrie și experți din domeniul energetic au dezbătut, marți, la evenimentul Energy Forward 2026, despre ce urmează pentru piața energiei și cum se vor reflecta aceste schimbări în costurile reale ale economiei.
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- Spotify PODCAST
- TikTok Actualitatea Prahoveană