- Scris de Elena CIOBANU
• Guvernul a prorogat, joi, prin ordonanţă de urgenţă, cu şase luni, de la 1 ianuarie 2026 la 1 iulie 2026, termenele privind aplicarea noilor tarife rutiere pe reţeaua de drumuri naţionale.
• Motivul amânării este implementarea etapizată a sistemului de tarifare rutieră electronică în România.