- Scris de Ștefan Petre
- Scris de Ioana POPA
- Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor are în derulare o campanie națională care vizează comercializarea de autovehicule.
- Controalele vor dura până în luna mai.
- Acțiunile sunt coordonate de comisarul șef al Comisariatului Regional pentru Protecția Consumatorilor Regiunea Sud Muntenia.
- Scris de Elena CIOBANU
• Consumul de combustibili fosili va scădea în perioada următoare, pentru că vorbim de electromobilitate de transformare verde, a declarat Florin Spătaru, consilier de Stat în Cancelaria prim-ministrului.
• El a spus că Guvernul a observat scăderea producției industriale 7,1% în 2023.
- Scris de Elena CIOBANU
• Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a transmis un set de propuneri de modificare a stabilirii preţului poliţelor RCA, iar 80% dintre acestea vor duce la scumpirea poliţelor cu 30-40%, au afirmat reprezentanţii Confederaţiei Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR).
• Conform COTAR, amenzile de circulaţie vor scădea bonusul acumulat în ultimii ani în care s-a condus fără accidente și dispare poliţa RCA valabilă o lună, noile perioade de asigurare urmând a fi de 3 luni, 6 luni sau 12 luni.
- Scris de Elena CIOBANU
• Furnizorii de servicii de telefonie şi de acces la internet din România au obligaţia de a informa consumatorii la atingerea limitei de consum în valoare de 50 de euro/250 lei (fără TVA), care depăşeşte valoarea abonamentului.
• Decizia a fost stabilită de Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM).
- Scris de Elena CIOBANU
• Numai una din cinci locuinţe este asigurată în caz de dezastru, la nivel naţional, în condiţiile în care aproape 70% din populaţie locuieşte în zone de hazard seismic moderat sau ridicat, potrivit datelor Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR).
• Cu toate acestea, peste jumătate dintre români sunt îngrijoraţi că un cutremur sau un incendiu le-ar putea afecta locuinţa.
- Scris de Elena CIOBANU
• În luna ianuarie 2024, ca urmare a implementării Programului Naţional de Ocupare a Forţei de Muncă, prin intermediul AJOFM Prahova au fost încadrate în muncă 367 persoane, dintre care 196 femei.
• Cei mai mulți prahoveni care s-au angajat prin acest program au peste 45 de ani.
Mai multe articole...
- AJOFM Prahova: Rata şomajului în luna ianuarie 2024 a fost de 2,32%
- Aplicația Yahoo! Mail a picat! Ce trebuie să faci pentru a o accesa din nou
- România, pe locul 17 în lume la emigrare: Aproape 6 milioane de români au ales altă țară
- Noua schemă IMM PLUS. Peste 11.000 de firme vor avea acces la credite cu garanții de stat și dobânzi subvenționate