Conducerea PNL a demisionat în bloc, după ce Crin Antonescu şi Klaus Iohannis şi-au depus mandatele ca urmare a rezultatului sub aşteptări la alegerile europarlamentare. Un congres extraordinar urmează să aibă loc în luna iunie.
„Am prezentat demisia mea în faţa BPC. Colegii au procedat cu solidaritate, au demisionat şi ei, toţi în grup. Delegaţia a luat act de decizia mea şi a biroului politic. Ne exercităm prerogativele până la congres", a spus Antonescu, care a precizat că liberalii exclud orice colaborare cu PSD. De altfel, PNL a decis trecerea la PPE.
O prezenţă surpriză la şedinţa PNL a fost cea a lui Călin Popescu Tăriceanu, venit de la discuţiile cu Victor Ponta, însoţit de foştii miniştri Radu Stroe şi Andrei Gerea. Fostul premier a fost dat însă afară din sală, în urma unui vot în acest sens la propunerea lui Ludovic Orban.
Daniel Chiţoiu a declarat că va candida la Congresul extraordinar pentru o funcţie de conducere, iar pentru preşedinţia partidului îl va susţine pe Călin Popescu Tăriceanu. El a adăugat că după ce se va consulta cu organizaţiile PNL, va putea vorbi despre refacerea USL sau unificarea dreptei. Daniel Chiţoiu a pledat în ultima perioadă pentru refacerea USL, el fiind un opozant al ieşirii de la guvernare şi ruperii USL.
Deputatul PNL, Ludovic Orban a anunţat că va candida la funcţia de preşedinte al PNL la Congresul extraordinar.
Fostul ministru de Interne, Radu Stroe, a fost exclus din PNL, după votul din Delegaţia Permanentă.
Sursa: gandul.info