- Scris de Anca Visan
Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici declară că în niciun caz în declarația sa (LINK AICI) nu este vorba de o piedică sau de o limitare a accesului românilor în spaţiul european, ci mai degrabă dorinţa mea, aşa cum a fost întotdeauna, de a apăra şi promova interesele românilor şi ale companiilor româneşti. Totodată, ministrul adaugă că afirmaţiile sale reprezintă o subliniere a necesităţii de a standardiza la nivel european legislaţia şi procedurile privind accesul pe piaţa muncii în statele europene, astfel încât să avem condiţii egale de acces pentru toţi cetăţenii Uniunii Europene.