Categorie: Sport

gicu grozav 1Petrolul a câştigat cu scorul de 4-2 în deplasarea de la Universitatea Cluj, ultima din campionat şi, miercuri, încheie campionatul pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaş.

Având o singură soluţie în penultima etapă a campionatului – victoria – lupii s-au conformat şi au obţinut toate cele trei puncte pe terenul formaţiei U Cluj. Ploieştenii şi-au asigurat un avantaj consistent încă de la pauză, prin golurile reuşite de Gicu Grozav (6) şi Bokila (26).

Asta nu înseamnă că elevii lui Cosmin Contra n-au fost scutiţi de emoţii. Ba, dimpotrivă. Clujenii au consemnat o serie de ratări, însă lucrurile au devenit mai simple pentru ploieşteni odată ce Sauvadet, revenit în lot după o accidentare de durată, a finalizat un contraatac, în minutul 76. În ultimele 10 minute, gazdele au înscris de două ori, prin doi foşti jucători ai Petrolului, Buleică şi Borza, dar şi lupii au mai marcat o dată, prin Mojica. S-a terminat 2-4, dar lupii au mai primit o veste proastă. Sauvadet se întoarce la „infirmerie". Francezul a fost scos pe targă din teren, în minutul 78, suferind o nouă accidentare.

După victoria de la Cluj, Petrolul a acumulat 61 de puncte. Miercuri joacî împotriva formaţiei Gaz Metan Mediaş, de la ora 21.30, după care, pe 1 iunie, urmează marea finală: Cupa României.

Universitatea Cluj – FC Petrolul Ploieşti 2-4 (0-2)
Marcatori: Buleică (80), Borza (89)/Grozav (6), Bokila (24), Sauvadet (72), Mojica (84).

„U" Cluj: Niculescu – Ciupe (cpt) (82 Borza), Ninu, Raţiu (38 Szilagyi), Nicola - Bucşă, Ad. Popa - Buleică, Hidişan, Szekely – Apostu (38 Tony). Antrenor: Ioan Viorel Ganea.

FC Petrolul: Bornescu – Alcenat, Neag, Geraldo, Guilherme – Mustivar (cpt), Mojica . Boudjemaa (68 Sauvadet, 78 Renan Silva), Younes (62 Hoban), Grozav – Bokila. Antrenor: Cosmin Contra.

Arbitri: Alexandru Tudor (Bucureşti) – Octavian Şovre (Oradea) şi Iulian Radu (Bucureşti).
AObservatori: Florin Bătrânu (Timişoara) şi Nicolae Marodin (Bucureşti).