- Scris de Radu CONSTANTIN
Cei opt inculpaţi în dosarul transferurilor de jucători de fotbal, Ioan şi Victor Becali, George Copos, Mihai Stoica, Jean Pădureanu, Cristi Borcea, Gheorghe Neţoiu şi Gheorghe Popescu, au fost achitaţi, marţi, de Tribunalul Bucureşti.
Totodată, instanţa a ridicat sechestul asigurator pe conturile cluburilor FC Dinamo, Rapid, Oţelul Galaţi şi Gloria Bistriţa, precum şi pe cele ale fraţilor Becali, iar cheltuielile de judecată rămân în sarcina statului.
La ultimul termen de judecată, din 21 februarie, procurorul de şedinţă, Cristian Anghel, a cerut instanţei condamnarea tuturor inculpaţilor la pedepse cu executare.
Pentru George Copos, s-a solicitat condamnarea cu executare în regim de detenţie orientată către jumătatea maximă a pedepsei pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi evaziune fiscală.
În cazul lui Mihai Stoica, procurorul a solicitat condamnarea cu executare în regim de detenţie peste minimum pedepsei pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, evaziune fiscală şi spălare de bani.
Pentru ceilalţi şase inculpaţi solicitările procurorului au fost următoarele:
Cristian Borcea - condamnarea cu executare în regim de detenţie către jumătatea maximă a pedepsei pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, evaziune fiscală şi spălare de bani.
Ioan Becali - condamnarea cu executare în regim de detenţie orientată către maximum pedepsei pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi evaziune fiscală.
Victor Becali - condamnarea cu executare în regim de detenţie orientată către maximum pedepsei pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi evaziune fiscală.
Jean Pădureanu - condamnarea cu executare în regim de detenţie orientată către minimum pedepsei pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi evaziune fiscală.
Gheorghe Neţoiu - condamnarea cu executare în regim de detenţie peste minimum pedepsei specificat de lege pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, evaziune fiscală şi spălare de bani.
Gheorghe Popescu - condamnarea cu executare în regim de detenţie peste minimum pedepsei specificat de lege pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi evaziune fiscală.
Potrivit procurorilor DNA, cei opt au efectuat de tranzacţii ilegale la transferurile unor fotbalişti către cluburi din străinătate, ceea ce a produs un prejudiciu total de aproape 1,5 milioane de dolari în dauna statului şi de peste 10 milioane de dolari în dauna a patru cluburi de fotbal, Dinamo Bucureşti, Rapid Bucureşti, Gloria Bistriţa şi Oţelul Galaţi.
Jucătorii vizaţi sunt Cristian Dulca (Rapid Bucureşti - Pohang Steelers), Iulian Arhire (Oţelul Galaţi - Pohang Steelers), Cosmin Contra (Dinamo - Deportivo Alaves) Ionel Ganea (Gloria Bistriţa - VfB. Stuttgart), Paul Codrea (Dinamo Bucureşti - Genoa), Florin Cernat (Dinamo Bucureşti - Dinamo Kiev), Bogdan Mara (Dinamo Bucureşti - Deportivo Alaves), Nicolae Mitea (Dinamo - Ajax Amsterdam), Lucian Sânmărtean (Gloria Bistriţa - Panathinaikos Atena), Florin Bratu (Rapid Bucureşti - Galatasaray Istanbul), Dan Alexa (Dinamo Bucureşti - Guoan Beijing) şi Adrian Mihalcea (Dinamo Bucureşti - Chunnam Dragons).
Procesul a avut 39 de termene şi s-a încheiat după trei ani şi patru luni. Potrivit ultimelot informaţii, procurorii vor face recurs.
Petrolul ia o gură de oxigen după meciul cu FC Braşov. Ploieştenii au bifat prima victorie în retur şi se menţin în cursa pentru evitarea retrogradării. Golurile reuşite de Younes (54) şi Zerka (59) apropie lupii galbeni la trei puncte de ultimul loc ce asigură prezenţa în primul eşalon, însă urmează două meciuri de foc, în deplasare la Dinamo şi acasă cu CFR Cluj.
Dinu Gheorghe şi noul antrenor al Astrei, Mircea Rednic, au fost prezentaţi oficial ieri seară. „Am semnat un contract pe trei ani şi jumătate cu Mircea Rednic. Sperăm să nu mai fie sincope. Dinu Gheorghe are o mare experienţă în fotbal. Nu a fost greu să-l conving pe Dinu, dar a durat destul de mult până am bătut palma. Mi-a plăcut ce proiect mi-a propus, bazat pe aducerea de tineri talentaţi din toată ţara, cu maximum doi-trei stranieri în lot. În sezonul viitor, obiectivul Astrei va fi accederea în cupele europene, a declarat patronul Astrei, Ioan Niculae.
Gigi Mulţescu a semnat un contract până la finalul acestui sezon şi a venit să salveze Petrolul de la retrogradare. Formaţia ploieşteană joacă sâmbătă pe teren propriu cu FC Braşov, de la ora 19.00. „Planul" meciului va fi întocmit în colaborare cu fostul antrenor şi actualul manager general, Valeriu Răchită.
Valeriu Răchită a demisionat din funcţia de antrenor principal al Petrolul, dar rămâne în conducerea clubului ca manager general, fapt confirmat de către preşedintele CA Andi Crângu, după şedinţa Consiliului de Administraţie. Răchită rămâne consilier al primarului Ploieştiului pe probleme de sport.
Octavian Grigore s-a arătat foarte dezamăgit de actuala situaţie de la Petrolul. Cel care a evoluat întreaga carieră de fotbalist la echipa Ploieştiului îi cere lui Valeriu Răchită să plece de tot!
După ce Viorel Hizo, Ioan Andone, Mircea Rednic sau Maurizio Trombetta au refuzat preluarea Petrolului, până la urmă căutările celor de la Petrolul au dat un rezultat. După a discutat telefonic, marţi seară, cu Valeriu Răchită, Gigi Mulţescu a ajuns miercuri după-amiază la Ploieşti pentru a pune la punct detaliile înţelegerii.
Zece membri ai galeriei Petrolului au intrat marţi, la prânz, în biroul lui Valeriu Răchită din incinta clubului pentru a-i cere explicaţii privind situaţia echipei. Surprins de acţiunea acestora, dar şi de prezenţa unor jurnalişti care au sosit odată cu fanii, Răchită le-a promis că va face tot ce-i va sta în putinţă pentru salvarea echipei de la retrogradare. Discuţia a fost purtată fără incidente.
Potrivit unor informaţii, Dinu Gheorghe ar putea veni la Astra, în funcţia de preşedinte.
Peste 250 de sportivi, veniţi din toate colţurile ţării, au participat, sâmbătă, 24 martie, la Concursul Naţional Shogun Challenge, desfăşurat la Bucureşti. La competiţia de arte marţiale libere s-a deplasat şi un lot de 26 de tineri din Prahova, antrenaţi de jandarmul Mădălin Tănase în cadrul parteneriatelor cu Clubul Copiiilor Băicoi, Primăria Lipăneşti şi Clubul Sportiv Municipal Ploieşti.