Sindicalistul Liviu Luca a cumpărat 20% din acţiunile „Televiziunii poporului“ şi a investit zeci de milioane de euro printr-o firmă deţinută de Petromservice. Potrivit datelor de la Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, Dan Diaconescu (42 de ani) împarte pachetul de acţiuni la societatea Ocram Televiziune SRL – care deţine OTV – cu firma GMG Media Box SA, scrie adevarul.ro.
În timp ce Diaconescu are 80% din acţiunile Ocram, GMG Media Box deţine restul de 20%. Doar că acţionar majoritar (cu 99,9% din acţiuni) la GMG Media Box este chiar PSV Company (fosta Petromservice), controlată de sindicalistul Liviu Luca, prin compania offshore Elbahold Limited (Actualitatea Prahoveană a relatat, în exclusivitate, înstrăinarea acţiunilor deţinute de Elbahold LTD în PSV către controversatul om de afaceri Maricel Păcuraru, acum trei zile, când Liviu Luca şi Sorin Ovidiu Vântu se aflau, deja, în arest).
Luca, asociat cu directorii lui Vîntu
Documentele transmise, săptămâna trecută, procurorilor Parchetului General de către autorităţile cipriote arată că, în cazul Elbahold Limited - beneficiarul real (proprietarul companiei) a fost, din 2003, de la înfiinţarea acesteia şi până în prezent, Liviu Luca. Procurorii au descoperit că Liviu Luca era singurul împuternicit să opereze cu banii societăţii, printr-un cont deschis la Marfin Laiki Bank (Cipru).
În GMG Media Box SA, Liviu Luca este asociat cu Sorin Enache, managerul general al Realitatea Media, şi cu Constantin Druică, fost director de dezvoltare regională al Realitatea Media, ambii având mai puţin de 1% din acţiuni.
Sursa: adevarul.ro