La mai puțin de o săptămână de la tragedia care a cutremurat o țară întreagă, Andreea, mama gemenilor care au murit după ce au căzut de la etajul 10 al unui bloc din Ploiești, a povestit, pentru un post central de știri, ce își amintește din acele momente. Aceasta a mărturisit că așteaptă ca astăzi de fie luată de Poliție. Între timp, în cauză au loc cercetări pentru ucidere din culpă, iar unele surse susțin că femeia ar urma să fie pusă sub acuzare. Totodată, Protecția Copilului face demersuri pentru decăderea acesteia din drepturile părintești.
În declarația dată pentru Observator News, mama gemenilor căzuți de la etaj a recunoscut că micuții erau singuri în cameră și că a stat live pe Facebook (VEZI DETALII), dar susține că nu-și explică modalitatea în care copiii au ajuns să se cațere pe masa de lângă geam.
“Copiii, da, erau singuri în cameră. Când a venit poliţia, eu am intrat în cameră, m-a trimis poliţia... «Du-te, vezi ce fac copiii». Când intru în cameră, o văd. ditamai salteaua aia, nu puteam s-o ridic singură. Doar doi bărbaţi o ridicau. Că era saltea veche. Şi unde era salteaua? Era dată jos din pat. Cum puteau copiii ăştia să mute salteaua? N-aveau cum, asta nu-mi iese din cap, n-aveau cum”, a declarat Andreea, pentru Observator News.
Prietena femeii, Alina, aflată și ea în acele momente în apartament, susține într-o postare video pe Facebook că băiatul cel mare ar fi mutat salteaua.
Dosar penal pentru ucidere din culpă
“Nu sunt vinovată cu nimic. Poliţia m-a găsit nevinovată. Mi-a zis să stau liniştită. Vine mâine dimineaţă (miercuri – n.r.)şi mă ia de aici, pentru că mă ameninţă foarte multă lume. Vreau să stau tot timpul lângă mormântul lor, să mă duc mereu să îi văd”, a mai spus mama gemenilor, pentru Observator News.
Surse susțin însă că femeia ar fi urmărită penal, deja, pentru ucidere din culpă. Poliția a anunțat că a deschis dosar penal încă din seara tragediei și că au fost demarate cercetări.
Băiatul mai mare, în grija tatălui
Șeful Serviciului evaluare iniţială, intervenţie în regim de urgenţă, abuz şi violenţă în familie din cadrul Protecței Copilului, Sorin Gliga, a anunțat că și la DGASPC s-a constituit un dosar care este pe cale de a i finalizat pentru a fi înaintat instanței. Autoritățile le vor cere judecătorilor decăderea mamei din drepturile părintești, cu privire la cel de-al treilea copil al ei, singurul rămas în viață.
Băiețelul se află acum în grija tatălui și este îngrijit în familia paternă extinsă (VEZI DETALII). În aceste zile, DGASPC ar fi făcut mai multe vizite, pentru a monitoriza situația copilului, și nu a găsit motive pentru car s-ar impune ca băiatul să fie preluat în grija statului.
Foto: captură video Observator News