- Scris de Ioana POPA
- Includerea României în Programul Visa Waiver a fost marcată și printr-un eveniment organizat se Ambasada SUA la București.
- În cadrul acestuia, ministrul de Interne a subliniat semnificația eliminării vizelor pentru românii care doresc să călătorească în SUA, inclusiv prin prisma faptului că acest lucru reprezintă o dovadă a „angajamentului nostru ferm de a promova cele mai înalte standarde de securitate, de a combate criminalitatea transfrontalieră și de a gestiona eficient frontierele”.