- Scris de Anca Visan
Aleşii locali ploieşteni s-au întâlnit, joi, pentru a discuta despre achiziţia de autobuze noi, dezbătând mai multe variante privind modalitatea de finanţare pentru acest proiect, care vizează aducerea a 50 de mijloace de transport în comun în municipiu. Dezbaterile au fost organizate la solicitarea primarului Adrian Dobre, care transmisese, la ultimele două şedinţe, mai multe informări către consilierii locali cu privire la modalităţile de achiziţie, prezentând inclusiv o analiză cost-beneficiu. Concluzia, pe scurt, în urma şedinţei de ieri, a fost că aleşii au intrat la dezbatere cu varianta unui leasing operaţional şi au ieşit cu varianta achiziţiei prin credit furnizor.
Colegii din presă au produs joi emoții în birourile Palatului Administrativ din Ploiești, după ce au dezvăluit o modificare legislativă adoptată la începutul lunii mai 2017 din care s-a tras concluzia că viceprimarilor le este interzis să dețină și funcția de consilier local. Este vorba despre Legea nr. 87/2017 pentru modificarea Legii nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și în mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției. După apariția materialului de presă, reprezentanții Executivului din Primăria Ploiești au început să se agite, ridicând din umeri și anunțând că vor consulta juriști pentru a se lămuri asupra situației „nou-apărute".
Într-una dintre cele mai periculoase intersecţii din jurul Ploieştiului se construieşte un sens giratoriu. Primăria Blejoi a demarat zilele acestea lucrările pentru reconfigurarea zonei care asigură accesul spre şi dinspre Ploieşti, la ieşirea în DN1A din dreptul rafinăriei Vega.
Sindicaliștii TCE s au decis să amâne greva generală anunțată inițial pentru ziua de mâine (miercuri).
După mai multe probe efectuate şi vizite pe şantier, conducerea Primăriei Ploieşti anunţă că podul de lângă Gara de Vest, construit în baza unui amplu proiect european, va fi gata până la finalul acestei luni.
O acțiune de plantare de puieți a avut loc joi dimineață la celebrul Parc Municipal Vest.
Primarii ar putea câștiga, începând cu luna mai, indemnizații cu 30% mai mari, dacă legea salarizării va fi promulgată de președintele României. Noua lege prevede indemnizații mai mari pentru primari, viceprimari, președinți de Consilii Județene și inclusiv consilieri județeni.
Anunțată de data asta, cea de-a doua grevă a angajaților TCE în mai puțin de o lună a lăsat totuși destui ploișteni sau navetiști în stații. Să se încălzească la soare...