- Scris de Anca Visan
Primăria Ploieşti a finalizat licitaţia derulată pentru mentenanţa sistemului de semaforizare, autorităţile anunţând că vor semna vineri contractul cu operatorul. Această procedură vine după o lungă perioadă în care, din cauza unor scăpări, municipalitatea nu a avut nicio firmă contractată pentru reparaţii la acest sistem.
Conducerea firmei de transport public deţinute de administraţia ploieşteană, Transport Călători Express, se pregăteşte pentru a-şi chema în judecată propriul acţionar. Reprezentanţii TCE spun că vor deschide în scurt timp un litigiu contra Primăriei Ploieşti, solicitând plata unor restanţe pe care societatea le aşteaptă de câţiva ani. Acesta ar putea fi primul dintr-un şir mai lung de litigii între TCE şi Primărie.
Sensul giratoriu aflat la ieşirea din Ploieşti spre Buzău, la intersecţia dintre DN 1A şi DN 1B, în zona Centurii de Est a municipiului, urmează să fie modernizat în 2017. Anunţul a fost făcut de conducerea Primăriei Ploieşti, care a precizat că proiectul ar putea primi finanţare de la Ministerul Dezvoltării.
Autorităţile pregătesc mai multe proiecte pentru construirea unor şosele care să ocolească localităţile din nordul judeţului Prahova. Pe listă sunt, pe de o parte, oraşele Comarnic şi Buşteni, unde se formează în mod frecvent cozi de maşini pe DN1, şi, pe de altă parte, Câmpina, pentru devierea traficului spre Valea Doftanei.
Autoritățile județene au pus ochii pe una dintre cele mai periculoase intersecții din Prahova, unde intenţionează să construiască un pasaj suprateran care să reducă semnificativ riscul de producere a accidentelor rutiere.
Un proiect cu finanţare nerambursabilă de la Uniunea Europeană a dus Primăria Comarnic într-o criză financiară profundă, administraţia locală ajungând să aibă datorii uriaşe. Pentru că obiectivul nu s-a finalizat la timp, Primăria este acum obligată să returneze către Ministerul Dezvoltării toţi banii europeni primiţi pe parcursul lucrărilor.
Administraţia ploieşteană a lansat astăzi o licitaţie pentru finalizarea construcţiilor începute şi abandonate de pe strada Libertăţii, din apropierea Gării de Vest, unde urmează să fie realizate mai multe locuinţe sociale destinate persoanelor evacuate din case naţionalizate.