- Scris de Anca Visan
Conducerea Primăriei Ploieşti a anunţat că pe data de 24 mai va începe recepţia lucrărilor executate în cadrul proiectului european pentru construirea unui pod peste calea ferată, lângă Gara de Vest. Autorităţile au fost astăzi în inspecţie pe şantier, pentru a se asigura că lucrările sunt în grafic.
Consiliul Judeţean Prahova urmează să extindă sistemul de iluminat public în vecinătatea primului giratoriu suspendat din ţară, construit peste DN 1B, la ieşirea din Ploieşti spre Păuleşti. Autorităţile au semnat astăzi contractul pentru execuţia lucrărilor, valoarea totală fiind de 658.098 lei cu tot cu TVA.
Una dintre cele mai importante direcţii din cadrul Primăriei Ploieşti are, începând de luni, un nou director, potrivit unor surse din cadrul instituţiei, care anunţă că măsura a fost luată în urma intepretării unei sentinţe penale mai vechi. Este vorba despre Direcţia Tehnic-Investiţii din Primărie, la conducerea căreia s-a întors, în această săptămână, Mihaela Iamandi, în ciuda faptului că aceasta fusese condamnată penal pentru fapte comise în precedentul său "mandat" aici.
Proiectul autorităţilor ploieştene pentru construirea unei noi pieţe centrale, pe platoul din spatele Halelor, este blocat din cauza unor probleme juridice privind terenul aferent. Obiectivul, propus de câţiva ani, amânat din lipsă de fonduri şi readus în actualitate anul trecut, când experţii în construcţii au recomandat demolarea vechii pieţe, se blochează acum la exproprieri.
Zilele Orașului Ploiești, care vor avea loc, anul acesta, între 19 și 21 mai, se vor încheia cu un show pirotehnic, sau cel puțin așa și-a propus administrația locală, care a lansat o procedură de achiziție în acest sens.
Consiliul Judeţean Prahova pregăteşte documentaţia tehnică şi urmează să lanseze, în următoarele zile, o licitaţie publică pentru asfaltarea mai multor tronsoane de drumuri. Autorităţile alocă opt milioane de lei pentru acest contract.
Primăria Ploieşti a rămas, de vreme bună, fără un operator care să se ocupe de mentenanţa sistemului de semaforizare din municipiu, după ce vechiul contract a expirat iar autorităţile n-au reuşit să organizeze o nouă procedură de selecţie în timp util. Acest impas, pus pe seama unei noi serii de gafe a autorităţilor ploieştene, explică situaţiile care se înregistrează în prezent în mai multe intersecţii importante din oraş, unde semafoarele s-au defectat. Cel mai vizibil exemplu este în sensul giratoriu din faţa Catedralei Sf. Ioan
În ciuda finalizării proiectului european pentru modernizarea Hipodromului Ploieşti, care a găzduit, deja, mai multe curse de cai, autorităţile locale au în continuare nelămuriri şi solicită efectuarea unei expertize la pista de trap. Primăria a anunţat o achiziţie publică, pentru servicii de expertiză, şi alocă peste 21.000 de lei, fără TVA, pentru acest contract.
Conducerea Primăriei Ploieşti anunţă că va lansa, la începutul săptămânii viitoare, o licitaţie deschisîă pentru selecţia unui operator care să se ocupe de deratizare, dezinsecţie şi dezinfecţie. Autorităţile pun la bătaie peste 68 de milioane de lei, dacă includem şi TVA-ul, echivalentul a 15 milioane de euro, pentru următorii ani.