- Scris de Irina Sima
Primarul Iulian Bădescu a avut o întâlnire cu reprezentantul conducerii FC Petrolul Ploieşti în care a primit asigurări, potrivit declaraţiilor edilului, că Petrolul nu are probleme de ordin financiar. Întâlnirea vine după o perioadă în care au apărut speculaţii pe tema lipsei finanţării clubului ploieştean. Daniel Capră, reprezentantul acţionariatului l-a asigurat pe primar că toate lucrurile decurg bine în cadrul clubului de fotbal.
"Din punctul meu de vedere, la Petrolul nu sunt probleme. Astăzi echipa este pe una dintre cele mai bune poziţii atât în Campionatul României cât şi în Cupa României. Mulţi dintre noi decât visam acum câţiva ani să fim pe locul şase. Am dorit o întâlnire cu reprezentanţii clubului mai mult pentru a sublinia faptul că municipialitatea şi ploieştenii îşi doresc ca Petrolul să redevină un nume respectat atât pe plan naţional cât şi internaţional. Aşa cum ştiţi, s-a luat decizia prin CL ca Petrolul să poată primi un sprijin din partea municipalităţii care să se ridice la suma de 3 milioane de euro dacă echipa va câştiga Cupa României şi se va califica într-o cupă europeană. Alături de domnul Capră, patronul echipei, am resubliniat obiectivul pe care îl are această echipă - plasarea în primele patru poziţii în Campionatul României", a declarat primarul Bădescu.
"Am vorbit despre deschiderea unui magazin de prezentare al clubul în incinta stadionului. Rugămintea mea ar fi aceea ca în primul rând conducerea clubului să încerce cât mai mult să reacţioneze activ la tot felul de afirmaţii pe care diverşi oameni de fotbal le fac la adresa echipei noastre, afirmaţii care creează un sentiment de iritare la nivelul municipalităţii.
Este vorba despre afirmaţiile unui domn deputat, unui om de fotbal, care spunea că Petrolul se desfiinţează din vara acestui an. Nu este adevărat, mai ales că această echipă beneficiază de toate condiţiile atât din punct de vedere a infrastructurii cât şi ca implicarea oamenilor de fotbal. Avem un stadion cum puţine echipe au în ţară, avem suporteri minunaţi, avem un lot valoros. Eu cred că există premizele ca în acest an să avem certitudinea că vom juca din toamnă într-o cupă europeană. Discuţiile mele cu acţionariatul nu au apărut în urma articolelor din presă, ci este o discuţie amicală în care subliniez că ne dorim din tot sufletul performanţă din partea echipei", a declarat primarul Iulian Bădescu.
Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Prahova, liberalul Sebastian Danielescu, a primit, începând de ieri, atribuţiile care îi revin în aparatul administrativ al CJ Prahova. Mircea Cosma, preşedintele CJ, a dat dispoziţie ca Danielescu să se ocupe de cinci direcţii din cadrul instituţiei judeţene. Toate importante, desigur, cu un singur amendament - activităţile coordonate ocolesc zonele de unde se pot direcţiona majoritatea fondurilor publice pe investiţii, ca să dăm doar un singur exemplu aleatoriu.
Primăria municipiului Ploiești, prin Regia Autonoma de Servicii Publice, alaturi de operatorul de salubritate, implementeaza in aceasta perioada un program intensiv de informare si constientizare a cetatenilor municipiului Ploiesti cu privire la necesitatea asigurarii colectarii selective a deseurilor conform prevederilor HCL 476/2012.
Mircea Roșca, președintele PNL Prahova, este membru în COMISIA PENTRU INDUSTRII ŞI SERVICII a Camerei Deputaţilor. Mircea Roşca a fost ales deputat al Colegiului 1 Valea Prahovei, în cadrul ultimelor alegeri parlamentare din 9 decembrie 2012.
Primăria municipiului Ploiești, prin RATP, anunță călătorii ca miercuri, 16 ianuarie 2013, in intervalul orar 9.00 – 12.00, tramvaiele din traseul 102 se inlocuiesc cu autobuze.
Senatorul Radu Oprea a participat la o întâlnire organizată de Consiliul Judeţean Prahova pentru „analiza condiţiilor create pe raza comunei Bărcăneşti, în vederea sporirii capacităţii de trafic pe DN1 şi DN1A, prin crearea unei benzi de circulaţie care să facă legătura între DN1 şi autostrada Bucureşti-Ploieşti", se precizează într-un comunicat de presă din data de 16 ianuarie.
Miercuri, 16 ianuarie are loc prima şedinţă a Consiliului Local Ploieşti pe acest an. Aceasta se va ţine de la orele 14, la sala de şedinţe de 200 de locuri din cadrul Palatului Administrativ. Iată ordinea de zi:
Joi, 17 ianuarie, APA NOVA Ploieşti va întrerupe alimentarea cu apă potabilă, între orele 09.00 – 14.00, pe B-dul. Republicii (nr. 17 - 25), în cadrul operaţiunii de înlocuire a unui branşament pe reţeaua de distribuţie a apei potabile din zonă. Pe perioada întreruperii, APA NOVA Ploieşti va pune la dispoziţia clienţilor săi cisterne mobile cu apă potabilă.
Anul 2013 începe cu greutăţi pentru primăriile prahovene de pe Valea Teleajenului, reprezentanţii administraţiilor locale fiind puşi în faţa unei perioade de aşteptare a bugetului pentru anul în curs. Proiecte sunt multe, susţin primarii, însă, la ora actuală, nu se poate şti cu certitudine care dintre acestea vor deveni realitate.