- Scris de Lucian Răducanu
Primaria Municipiului Ploiesti, prin Regia Autonoma de Servicii Publice, a demarat sesiunea de informare a elevilor cu prilejul Zilei Mondiale a Apei, 22 martie 2013, si a Anului International pentru Cooperare in Domeniul Apei – 2013.
Dezbaterile pe tema regionalizării României sunt luate în serios la Ploieşti, reprezentanţii puterii administrative fiind direct interesaţi de subiect, mai ales din perspectiva în care Ploieştiul ar putea deveni reşedinţa zonei Muntenia-Sud. Marţi a avut loc o conferinţă de presă pe tema regionalizării, în care Mircea Cosma, preşedintele CJ Prahova, a făcut câteva clarificări legate de acest subiect.
Primarul Ploiestiului a dispus formarea unor echipe de control care sa identifice si sa faca demersuri pentru intrarea in legalitate a constructiilor ilegale de pe raza municipiului Ploiesti.
SCHIMBARE LA CONDUCEREA AJOFM PRAHOVA: Roxana Vilău îl înlocuieşte, în funcţia de director executiv, pe Dragoş Pârvan, informează Prefectura Prahova, prin intermediul unui comunicat de presă.
Primăria municipiului Ploieşti, prin Administra
Primarii prahoveni se întâlnesc luni, începând cu ora 11, la Consiliul Judeţean Prahova, pentru a primi normele metodologice de aplicare a ultimei găselniţe legislative inventate de Guvernul României: Vorbim despre OUG Nr. 3 din 4 februarie 2013, prin care autorităţile locale sunt obligate să se împrumute de la Trezoreria Statului, pentru a-şi achita datoriile către prestatorii de servicii.