Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.

facturi mai mici ajutor de la stat
Categorie: Economic

Companiile mici și mijlocii, PFA-urile și profesioniștii pot beneficia, la cerere, de facturi mai mici pentru consumul de energie electrică și gaze naturale din perioada 1 noiembrie 2021 - 31 martie 2022, conform unei legi noi.

Este vorba de o schemă de sprijin introdusă de Parlament prin Legea 259/2021, care a intrat chiar azi în vigoare și se va aplica în sezonul rece 2021 - 2022. Mai precis, sprijinul pentru plata facturilor de curent și gaze se va aplica atât clienților casnici, cât și următorilor operatori economici:

> întreprinderi mici și mijlocii, cabinete medicale individuale și alte profesii liberale, indiferent de forma de organizare;

> microîntreprinderi, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale.

Astfel, pentru fiecare loc de consum al operatorilor economici, aceștia vor fi exceptați, la cerere, de:

> în cazul energiei electrice - de plata contravalorii tarifelor reglementate, respectiv tariful de introducere/extragere din rețea, tariful de distribuție, tariful de servicii de sistem, tariful de transport, precum și de plata certificatelor verzi, contribuției pentru cogenerare de înaltă eficiență și accizei;

> în cazul gazelor naturale - de plata contravalorii costului de transport, tarifului de distribuție și accizei.

Elementele de plata cărora afacerile vor fi scutite vor fi evidențiate separat, cu semnul minus, în facturile sau în anexele la facturile emise de furnizorii de energie. Practic, sumele respective vor fi acoperite din bugetul statului și vor fi decontate lunar de către furnizori de la autorități.

Facturi mai mici doar la solicitarea beneficiarului

Foarte important de subliniat este că schema de sprijin nu se va aplica automat, ci numai la cerere.

Operatorii economici trebuie să depună o cerere în acest sens, însoțită de o declarație pe propria răspundere, la furnizorii de energie electrică și/sau de gaze naturale.

VEZI ȘI: Cine beneficiază de decontarea de către stat a indemnizației de somaj tehnic?

Articol realizat de Legal MM Business

Foto: pressalert.ro

Back To Top