- Scris de Elena CIOBANU
• Chiar dacă în ultimii 30 de ani numărul emigranților români a crescut de 4,6 ori, poziționarea României la marginea UE tinde să slăbească legătura muncitorilor români cu familia de acasă și volumul remiterilor.
• Pe de altă parte, ponderea emigranților români în UE și America a scăzut, dar a crescut cea a emigranților în Elveția (o noutate) și Marea Britanie.