- Scris de Elena CIOBANU
• Analiștii critică dur măsurile pe care Guvernul a anunțat că le va adopta marți pentru a contracara scumpirile de la pompă.
• Unii specialiști în economie susțin că plafonarea marjelor va duce direct la penurie, pentru că „nimeni nu este prost să-și transforme afacerea, pe pierdere, în agent fiscal al statului” și avertizează că măsurile Guvernului ar putea duce în curând la raționalizarea consumului de carburanți.