- Senatorul PNL Roberta Anastase a a anunțat că se va acorda un sprijin de 1,5 miliarde de euro pentru marii consumatori de energie.
- „Vor beneficia întreprinderile din sectoarele expuse riscului de relocare a emisiilor de dioxid de carbon”.
„Sprijin în valoare de 1,5 miliarde de euro pentru marii consumatori de energie! Comisia Europeană a aprobat schema de ajutor, prin care Guvernul Ciucă va acorda o compensație parțială întreprinderilor mari consumatoare de energie care se confruntă cu creșteri de prețuri.
De această măsură vor beneficia întreprinderile din sectoarele expuse riscului de relocare a emisiilor de dioxid de carbon. Aceste sectoare se confruntă cu costuri semnificative ale energiei electrice și sunt expuse în mod deosebit concurenței internaționale”, a transmis senatorul Roberta Anastase.
Citește și Roberta Anastase, senator PNL: „Așezăm bazele unui sistem de învățământ mai bun”
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană