- Un tânăr de 23 de ani și un adolescent, în vârstă de 14 ani, au fost atacați de urs, sâmbătă seară, în timp ce se aflau cu oile la păscut.
Tânărul de 23 ani a sunat la 112, în jurul orei 20:00, pentru a anunța atacul de urs care a avut loc în comuna vrânceană Tulnici (satul Lepșa), potrivit presei locale. Imediat spre locul indicat s-au deplasat o ambulanță SMURD din cadrul Stației de Pompieri Vidra și o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean Vrancea.
Tânărul de 23 de ani care prezenta escoriații în partea dorsală, a fost preluat în stare conștientă și cooperantă de echipajul SMURD și transportat la unitatea spitalicească din Vidra, notează Monitorul de Vrancea. Adolescentul de 14 ani prezenta plăgi mușcate la torace, abdomen și membrele superioare și inferioare, el fiind preluat conștient de un echipaj SAJ și transportat la U.P.U. Focșani.
VEZI ȘI: Urs văzut în comuna Gornet Cricov. A fost emis un mesaj RO-ALERT
- Facebook.com/actualitateaprahoveana.ro
- instagram.com
- twitter.com
- Google Business
- Youtube Actualitatea
- TikTok Actualitatea Prahoveană