Marius Filip, medic şef CNAS: „De la 1 ianuarie, medicii nu vor mai putea prescrie decât electronic”
- Scris de Elena CIOBANU
Prezent la Medical Forum, desfăşurat în aceste zile la Ploieşti, dr. Marius Filip, medic şef al Direcţiei Generale de Evaluare din cadrul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, a subliniat că reţeta electronică trebuie aplicată obligatoriu de la 1 ianuarie 2013, altfel sistemul medical va pierde o finanţare europeană de 30 de milioane de euro. Deja, acest sistem se aplică în Prahova, însă el trebuie adoptat de toţi furnizorii medicali, dar mai ales de către toate farmaciile.
Recent, subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat a declarat la un post de televiziune că are câteva soluţii pentru eradicarea mitei în sistemul medical. Una dintre acestea este finaţarea corectă a spitalelor.
Academia de Studii Economice din Bucureşti va acorda, pe 23 octombrie, titlul de Doctor Honoris Causa, Regelui Mihai I al României.
Anual, pe 17 octombrie, este marcată Ziua internaţională pentru eradicarea sărăciei. Un studiu al Uniunii Europene arată că România se află în topul statelor cu cel mai mare risc de sărăcie, 46% din populaţie având venituri care nu le pot asigura un trai decent. Procentul este cel mai mare din ţările U.E., unde media sărăciei raportată la populaţie se situează la 23%.
Potrivit unui sondaj realizat de Institutul Român de Studii Sociale, o treime dintre tinerii cu vârste de până în 30 de ani nu a citit nicio carte pe parcursul acestui an.
La cea de-a 38-a ediţie a TIB Bucureşti, din această săptămână, vor fi prezenţi şi inventatorii prahoveni din cadrul Fundaţiei Pancuantic şi a Asociaţiei „Justin Capră". Mâine, 17 octombrie, membrii celor două organizaţii şi invitaţii lor vor susţine o serie de conferinţe cu o tematică deosebită.
Peste 70 de poliţişti prahoveni au desfăşurat o acţiune de amploare pe raza municipiilor Ploieşti, Câmpina şi oraşul Mizil, fiind vizate persoane suspectate de comiterea infracţiunilor de prostituţie şi proxenetism.
Începând cu data de 15 octombrie 2012, Banca Naţională a României a lansat, în circuitul numismatic, un set de monetărie cu anul de emisiune 2012, cu medalie din argint, dedicat aniversării a 100 de ani de la începerea construirii clădirii Muzeului Etnografic Românesc (astăzi Muzeul Naţional al Ţăranului Român).
Administraţia Naţională de Meteorologie a dat publicităţii prognoza meteorologică pentru următoarele două săptămâni (16-29 octombrie), conform căreia, la începutul intervalului de prognoză, vremea se va menține în general caldă pentru această perioadă, iar spre sfârșitul intervalului temperaturile încep să scadă.