- Scris de Irina Sima
Şoferi beţi, fără carnet sau cu permisul suspendat – asta au descoperit poliţiştii de la Rutieră în ultimele zile de patrulare prin judeţ.
Pe D.J. 101 P, în comuna Filipeştii de Târg, a fost oprit pentru control un autoturism condus de G. Florin.
Verificările efectuate de poliţişti au arătat că G. Florin nu poseda permis de conducere, motiv pentru care i-a fost întocmit dosar penal.
Pe raza oraşului Boldeşti Scăeni, pe D.J. 232, a fost depistat I. Daniel, de 20 ani, care conducea un autoturism, deşi nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicul.
Tânărului i-a fost întocmit dosar penal.
O patrulă din cadrul Poliţiei Comunale Valea Doftanei a oprit în trafic un autoturism ce se deplasa pe D.J. 102 I.
Conducătorul auto se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, rezultatul testării cu aparatul etilotest indicând o valoare de 0,88 mg/l alcool pur în aer expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal conform prevederilor legislaţiei rutiere.
În ziua de 5.11.2011, ora 15.21, pe strada Gheorghe Doja din Ploieşti a fost oprit pentru control un autoturism condus de P. Marian, de 46 de ani, din comuna Bălţeşti.
Verificările efectuate au arătat că acesta avea permisul de conducere suspendat, motiv pentru care i-a fost întocmit dosar penal.
În ziua de 5.11.2011, pe strada Mihai Bravu din Ploieşti s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale.
Unul dintre conducătorii auto implicaţi se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, rezultatul testării fiind 0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat.
El a fost condus la spital pentru a-i fi recoltate probe biologice necesare stabilirii alcoolemiei, în cauză fiind întocmit dosar penal.
Pe strada Ion Creanga din Ploieşti, a fost depistat D. Mihai, care conducea un autoturism deşi avea permisul de conducere reţinut. Conducătorul auto este cercetat penal.
T. Viorel a fost depistat în timp ce conducea un autoturism pe D.J. 101 G în comuna Brazi. El se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, rezultatul testării cu apartul etilotest fiind de 0,44 mg/ l alcool pur în aerul expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal, conducătorul auto fiind condus la spital în vederea recoltării de probe biologice necesrae stabilirii alcoolemiei.În ziua de 6.11.2011, D. Vasile a fost depistat în trafic, conducând un autoturism pe Bulevardul Republicii din Ploieşti. Întrucat emana halena alcoolică, el a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de 0,42 mg./l alcool pur în aerul expirat.
P. Adrian a fost depistat la data de 5.11.2011, în timp ce conducea un autoturism pe raza oraşului Mizil, deşi se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, rezultatul fiind de 0,92 MG/L alcool pur în aerul expirat.
Şi lui i-a fost întocmit dosar penal.Lucrătorii Secţiei nr. 5 Poliţie Rurala Ceptura au fost sesizaţi telefonic de către C. Viorel despre faptul că în timp ce conducea un autoturism pe D.J. 102 K a fost implicat intr-un accident de circulaţie soldat cu pagube materiale.
Conducătorii auto împlicaţi au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,83mg/l în cazul unui dintre ei.
Acesta este cercetat penal.
În data de 05.11.2011, pe raza oraşului Băicoi, a fost oprit pentru control un autoturism care circula pe strada Unirii din localitate.
Cercetările au arătat că G. Rupert, conducătorul auto, nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicul, sens în care i-a fost întocmit dosar penal.
Duminică, în jurul orei 07.40, Dispeceratul Poliţiei Municipiului Ploieşti a fost sesizat despre faptul că în oborul din localitate are loc un conflict în care sunt implicate mai multe persoane.
gandul.info publică, în exclusivitate, ştirea potrivit căreia Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus reţinerea omului de afaceri Sorin Ovidiu Vântu şi a sindicalistului Liviu Luca pentru 24 de ore.
Din cercetări a rezultat că în ziua de 05 noiembrie, profitând de neatenţia părinţilor, copilul a îngurgitat accidental dintr-un bidon, o gură de lichid pentru spălarea parbrizului.
Premierul Emil Boc a declarat, sâmbătă, că autostrada Bucureşti-Ploieşti va fi gata în primăvara anului viitor.
Şi acest sfârşit de săptămână a fost unul plin pentru poliţiştii prahoveni care, pe lângă acţiunile punctuale organizate, au întreprins şi activităţi de creştere a siguranţei publice, de prevenire şi combatere a cauzelor generatoare de evenimente rutiere, în aceste activităţi fiind angrenate forţe suplimentare.
Un echipaj din cadrul Poliţiei Municipiului Câmpina a depistat pe D.N. 1, pe un drum lăturalnic, un autoturism în care se aflau două persoane care întreţineau relaţii sexuale.
În momentul în care a ajuns acasă, un localnic din oraşul Sinaia a surprins doi hoţi care tocmai se chinuiau să îi demonteze gardul din faţa curţii. La vederea proprietarului, suspecţii au fugit într-o pădure din apropiere.