- Scris de Daciana ILIE
Fostul primar al comunei Păuleşti, din perioada 2000 – 2004, Ioan Şerban şi fostul primar al aceleiaşi comune din perioada 2004 – 2008, Dumitru Dincă, au fost trimişi în judecată de către Direcţia Naţională Anticorupţie.
Cei doi edili sunt acuzaţi de folosire sau prezentare de documente ori declaraţii false, care au avut ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunităţilor Europene. Procurorii anticorupţie susţin că cei doi au falsificat nişte documente şi au obţinut pe nedrept fonduri europene şi fonduri din bugetul naţional în sumă de aproape 900 000 de euro.
Conform rechizitoriului întocmit de procurorii DNA, în cursul anului 2003, între Consiliul Local Păuleşti, în calitate de beneficiar şi Agenţia SAPARD, în calitate de Autoritate Contractantă, a fost încheiat contractul de finanţare nerambursabilă pentru realizarea proiectului „ Investiţie nouă canalizare şi staţie de epurare Păuleşti, judeţul Prahova”.
Reprezentantul legal al proiectului, primarul de la acea vreme Şerban Ioan, a folosit şi prezentat Agenţiei SAPARD o Hotărâre a Consiliului Local al Comunei Păuleşti din luna august 2002 în cuprinsul căreia sunt menţionate date nereale privind existenţa surselor de finanţare necesare punerii în practică a proiectului.
În această modalitate, beneficiarii proiectului au obţinut pe nedrept fonduri europene şi fonduri din bugetul naţional în sumă totală de 3.395.118,26 lei, echivalent a 895.440,94 euro. După alegerile locale din anul 2004, funcţia de primar al comunei Păuleşti a fost preluată de Dumitru Dincă. Noul primar a continuat, cu succes, matrapazlâcurile începute de predecesorul său.
Astfel, potrivit procurorilor DNA, Dincă Dumitru a prezentat la Agenţia SAPARD mai multe documente contrafăcute,respectiv Raportul de evaluare a ofertelor şi înscrisurile subsecvente, privind parcurgerea procedurii de reevaluare a ofertelor depuse pentru acordarea contractului de execuţie de lucrări. Astfel, au fost obţinute pe nedrept fonduri nerambursabile europene şi din bugetul naţional în sumă totală de 3.221.052,3 lei, echivalentul a 849.532,28 euro.
Agenţia de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit s-a constituit parte civilă în procesul penal cu suma de 1.816.288,23 lei, având în vedere că o parte din prejudiciu a fost recuperat.
În vederea recuperării acestei pagube procurorii au dispus instituirea sechestrului asigurător asupra bunurilor mobile şi imobile aparţinând celor doi foşti edili. Procesul în care cei doi sunt judecaţi pentru fapte de corupţie se află pe rolul Tribunalului Prahova. (Daciana Ilie)
Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Prahova are un nou şef. Începând de ieri, comisarul şef Bogdan Despescu a preluat conducerea IPJ Prahova.
Aproximativ 70 de pensionari au participat, luni, la un protest organizat în faţa Palatului Administrativ din Ploieşti. Pichetarea a început la ora 10:00 şi s-a terminat o oră mai târziu, deşi participanţii aveau autorizaţie pentru acest protest până la ora 12:00.
Biroul de presă al Prefecturii Prahova anunţă, astăzi, că Agenţia pentru Protecţia Mediului Prahova şi Garda Naţională de Mediu Comisariatul Judeţean Prahova au fost informate asupra repornirii instalaţiei DV de la Rafinăria Vega în data de 5 aprilie 2011 şi a opririi în procedură planificată a instalaţiei Tail Gas de la SC Petrotel-Lukoil în data de 6 aprilie.
Pompierii au fost chemaţi la locuinţa lui Damian Pleşiţă pentru a stinge un incendiu care izbucnise în vila acestuia.
Până la decizia finală de ieri a instanţei, Staicu a mai fost condamnat de două ori în dosarul BIR - la patru, respectiv 12 ani de puşcărie. Chiar şi în aceste condiţii, fostul şef al SIF a contestat acum două săptămâni revocarea sa din funcţie, considerându-se nedreptăţit.
Reportervirtual.ro, site-ul colegului Tiberiu Lovin, scrie că plângerea penală a omului de afaceri ploieştean Sebastian Ghiţă, managerul de la Realitatea Media, a venit după o întâlnire într-o benzinărie cu Sorin Ovidiu Vîntu. Cei doi au convenit să se întâlnească într-un loc public, însoţiţi de bodyguarzi fiecare.
Preşedintele Uniunii Scriitorilor din România, Nicolae Manolescu, critică faptul că, la 100 de ani de la naşterea lui Emil Cioran, opera scriitorului nu a fost reeditată în România, ci numai în Franţa.
Nicolae Manolescu subliniază că, de obicei, în lume asemenea aniversări sunt marcate editorial, nu numai prin simpozioane şi colocvii. „În România, nu s-a publicat nimic nou din opera lui Cioran.
EVZ scrie că managerul Realitatea TV, Sebastian Ghiţă, îl acuză pe Sorin Ovidiu Vîntu de ameninţare şi şantaj. "(...) Am înţeles că, în fapt, avem de-a face cu un grup mafiot, coordonat de domnul Sorin Ovidiu Vîntu, care este implicat în activităţi de crimă organizată, spălare de bani, escrocherie, şantaj, utilizarea sau ameninţarea cu utilizarea violenţei fizice".
Comunicat de presă