- Scris de Anca Visan
Guvernul a decis să amâne până la 1 ianuarie 2019 aplicarea taxei de mediu plătită pentru deşeurile ajunse la rampele de gunoi, ceea ce înseamnă că tarifele de salubritate din Ploieşti şi alte 35 de localităţi din Prahova, proaspăt majorate, vor reveni la valorile anterioare. Nu toate veştile sunt bune, autorităţile locale anunţând că tocmai le-a fost majorată ţinta pentru colectarea selectivă, care a ajuns de la 15 la 25%. Pentru că, anul trecut, Primăria Ploieşti nu şi-a atins nici măcar cota de 15%, instituţia a fost amendată, iar pe viitor, ca să nu mai primească sancţiuni, autorităţile vor să regândească întregul sistem de salubritate.
Noua lege a salarizării unitare a bugetarilor, contestată de mai multe organizaţii sindicale, nu include grile şi pentru personalul din administraţia publică locală, lăsând aceşti angajaţi la mila şefilor. La Primăria Ploieşti, conducerea a anunţat că va demara negocierile cu sindicaliştii, fiind posibile unele creşteri. De anul viitor, salariaţilor li se promit prime de concedii şi recompense pentru performanţe.
Consiliul Judeţean Prahova a aprobat, în şedinţă de vineri, un proiect de hotărâre pentru contractarea unor servicii de asistenţă şi reprezentare juridică, pentru recuperarea unei datorii colosale înregistrate de o firmă portugheză şi de sucursala acesteia din Ploieşti. Contractul eşuat, semnat în 2007, a lăsat instituţia publică fără un teren valoros şi cu o gaură de peste 3,65 milioane de euro, bani pe care CJ încearcă să îi recupereze.
Aşteptat cu mare entuziasm, în urma amplului şi costisitorului proiect european prin care a fost realizat, Parcul Municipal Vest, cel mai mare din Ploieşti, s-a dovedit o mare dezamăgire pentru mulţi ploieşteni, în special din cauza surselor de apă şi umbră, a vegetaţiei uscate şi lipsei unor puncte de atracţie serioase. Autorităţile ploieştene încearcă să revitalizeze această zonă şi pregătesc mai multe proiecte, pentru noi plantări, extinderea sistemului de irigaţii şi popularea serei din incintă.
Dacă vă numărați printre cei care își fac curaj, astăzi, să iasă din casă, s-ar putea să aveți parte de imagini mai puțin obișnuite. Autoritățile locale i-au cerut operatorului de salubritate să stropească, pe parcursul zilei, șinele de tramvai, astfel încât să se prevină dilatarea excesivă a acestora, din cauza temperaturilor ridicate.
SGU Ploieşti a demarat, alături de firma Rosal, operatorul de salubritate, un program de curăţenie pe spaţiile verzi şi locurile de joacă din municipiu. Autorităţile şi-au propus să cuprindă în acest program, în următoarele săptămâni, toate cartierele oraşului.
Consiliul Judeţean Prahova a demarat un program de plombări pe drumurile pe care le are în administrare. Lucrările sunt efectuate în regie proprie, iar în această săptămână muncitorii au ajuns la Mizil şi la Podenii Noi, urmând ca de săptămâna viitoare să facă reparaţii şi la Ceptura, Fântânele şi Vadu Săpat.
La numai o zi după ce 36 de localități din Prahova, membre ale Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară "Parteneriat pentru Managementul Deşeurilor", au aprobat majorarea tarifelor la salubritate, prin includerea taxei de mediu, de 80 lei/tonă, Guvernul a hotărât amânarea aplicării acesteia.