- Scris de Irina Sima
Prima întâlnire din seria dezbaterilor cu tema "Sănătatea Prahovei, timpul pentru restart", i-a avut ca invitați pe parlamentarii de Prahova, președintele Consiliului Județean Prahova și primarul Ploieștiului. Pe durata a aproximativ 90 de minute, cei prezenți au pus în discuție problemele cu care se confruntă sistemul de sănătate publică și au identificat câteva posibile soluții la criza din sistem. Ca o premieră a ultimilor ani, întâlnirea de ieri a reușit să aducă la aceeași masă aproape toți parlamentarii de Prahova. Este vorba despre Roberta Anastase, Cătălina Bozianu, Andreea Cosma, Rodica Paraschiv, George Ionescu, George Marussi, Andrei Nicolae, Radu Oprea, Dan Rădulescu, Emanoil Savin și Răzvan Ursu.
Prima dezbatere organizată în cadrul campaniei #Sănătatea Prahovei – timpul pentru restart a fost un succes. Inițiativa publicațiilor www.observatorulph.ro, www.actualitateaprahoveana.ro și www.ph-online.ro s-a concretizat cu câteva rezultate notabile.
Primarul din Brebu care a vrut să plece la Miami și Las Vegas cu doi consilieri și un funcționar din primărie, la "schimb de exoeriență" nu se lasă.
Deputatul liberal Roberta Anastase publică un mesaj, pe
Săptămâna aceasta, timp de două zile, a mirosit puternic a benzen în tot Ploieștiul.
Bogdan Toader, președintele CJ Prahova, a postat un mesaj pe
Primăria Bușteni a pregătit, ca în fiecare an de 1 Martie, surprize pentru doamne și domnișoare.