- Scris de Irina Sima
Primăria Municipiului Ploiești organizează, în data de 16 februarie, ora 17.00, la Sala de 200 din Palatul Administrativ, o dezbatere referitoare la programul "Școala după școală". La întâlnire vor participa reprezentanți ai Asociațiilor Părinților din toate cele 20 de școli, două colegii și un liceu, care organizează cursuri gimnaziale în Ploiești, se anunță într-un comunicat al Primăriei Ploiești.
Comercianții vor putea să vândă mărțișoare în spațiile special amenajate începând cu data de 22 februarie și până pe data de 10 martie.
SC Servicii de Gospodărire Urbană Ploieşti a acționat în incinta parcurilor şi grădinilor publice în scopul îndepărtării zăpezii de pe alei, vegetaţie, mobilier urban, obiecte de joacă (inclusiv pe zona pietonală centrală – Palat Administrativ); în parcările publice cu plată precum şi în incinta cimitirelor administrate de societate, se arată într-un comunicat al societății.
Promulgarea bugetului de stat întârzie, iar problemele de la centru se reflectă, evident, în teritoriu. Prahova a demarat primele discuții pe tema bugetului județului, dar până la definitivarea bugetului de stat nu se poate face nimic nici pentru aprobarea bugetului județului, scrie observatorulph.ro.
Primarul Adrian Dobre a propus joi inființarea unui sistem de monitorizare video în municipiul Ploiești, pentru descurajarea infracționalității pe raza municipiului.
SGU Ploiești nu mai asigură întreținerea iluminatului public din Ploiești. Până la delegarea unei firme licențiate care să se ocupe de asta, ploieștenii pot sesiza defecșiuni și alte probleme la dispeceratul Primăriei.
Primarul Adrian Dobre i-a răspuns viceprimarului Cristian Ganea.
Viceprimarul Ploieștiului, Cristian Ganea, a postat pe Facebook un mesaj în care folosește termeni duri la adresa Teodorei Marin, city managerul municipiului, pe care o consideră vinovată de un comportament „deviant", acuzând-o că jignește și „înjosește" angajații primăriei. Ganea scrie că primarul Adrian Dobre este „lipsit de reacție", viceprimrul considerând că edilul are o atitudine complice față de comportamentul Teodorei marin de „stăpân pe plantație".