- Scris de Irina Sima
Viceprimarul cu atribuții de primar, Iulian Teodorescu, a propus semnarea unui memorandum de către toți consilierii locali, document prin care să se deblocheze lucrările la șantierul de pe tronsonul liniei de tramvai 102.
Améliorer activement la puissance masculine et n est pas seulement appelé cialis 10mg prix. La qualité européenne actuelle est peu coûteuse.
Viceprimarul cu atribuții de primar, Iulian Teodorescu, a confirmat pentru mass-media locală că există o discuție, în cadrul Executivului, legată de amenajarea unui traseu de telegondolă care să lege zona de vest a municipiului Ploiești de viitorul Parc Municipal Vest, care este situat după liniile CFR, fiind întins până la centura rutieră a orașului.
Vicepreședintele CJ Prahova, Radu Ionescu, a vorbit într-o conferință de presă despre problemele de la Spitalul Județean Ploiești, unitate administrată de CJ Prahova, declarând că autoritățile sunt determinate să ajute cu bani la modernizarea acestei unități spitalicești. Ionescu propune un plan pe cinci ani în care să se modernizeze complet tot spitalul, de la condițiile de cazare până la aparatura medicală.
Viceprimarul cu atribuții de primar al municipiului Ploiești, Iulian Teodorescu, a anunțat că, începând de la 1 ianuarie 2016, ploieștenii nu vor mai circula gratuit cu mijloacele de transport în comun.
Chiar dacă există șanse minime ca să vedem tramvaie circulând la 1 ianuarie, mai ales în ceea ce privește linia 102, șeful interimar al Executivului ploieștean a anunțat că s-a luat această decizie.
Gratuitatea pe mijloacele de transport în comun s-a aplicat odată cu demararea lucrărilor de refacere a liniilor de tramvai din Ploiești, fiind gândită ca o măsură compensatorie pentru disconfortul creat ploieștenilor.
Consilierii liberali au inițiat un proiect de hotărâre prin care se dorește scăderea tarifului plătit de ploieșteni la gigacalorie. Senatorul Andrei Volosevici a publicat anunțul pe pagina personală Facebook, adăugând că își dorește ca și consilierii de la celelalte partide să aprobe micșorarea tarifului. Volosevici spune că trebuie să existe doar „bunăvoință" din partea Executivului și a reprezentanților Puterii.
După trei ani de când s-a anunțat demararea proiectului care viza amenajarea unui spital de pediatrie modern în clădirea Petrom aflată în centrul municipiului Ploiești, consilierii municipali au votat luni, 21 septembrie, un act adițional prin care se dorește îngroparea unui povești de haiducie cu banul public care poartă un pronunțat iz penal – în urma negocierilor cu Petrom, consilierii au modificat destinația clădirii, primită cu titlu de sponsorizare, din spital de pediatrie în spațiu pentru activități cu caracter cultural-artistic și social. Exact ce ne lipsea!
Mihai Apostolache a propus într-un articol publicat într-un săptămânal ploieștean ca normele legislative privind administrația locală să fie modificate, în sensul schimbării componenței consililor județene. Apostolache consideră că este în beneficiul societății ca în componenţa consiliilor judeţene să intre atât consilieri aleşi, cât şi consilieri „de drept". „Consider că se impune o apropiere a mediului academic şi a celui de afaceri de administraţia locală (...) Și în trecut, în structura autorităţilor colegiale intrau atât persoane alese, cât şi de drept. Astfel, rectorul universităţii şi preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie din fiecare judeţ să devină membri de drept ai organului deliberativ judeţean, asigurând în acest fel o legatură strânsă între cele două zone profesionale şi administraţia locală. O astfel de schimbare legislativă ar avantaja toate părţile implicate”, afirmă Mihai Apostolache, specialist în drept public, lector universitar doctor în cadrul UPG Ploieşti.