- Scris de Irina Sima
Ședința de consiliu județean de luni 25 mai s-a încheiat rapid și cu ceartă. Grupul consilierilor liberali din CJ Prahova și-a exprimat nemulțumirea legată de modalitatea prin care au fost introduse pe ordinea de zi, în ultimul moment, mai multe proiecte, reprezentanții PNL susținând că nu a existat timpul necesar pentru studierea acestora. „Ne trezim că proiectele au apărut cu două ore înainte de ședință. Dacă acesta este principiul pe baza căruia se face ordinea de zi și noi venim să votăm la Consiliul Județean, mai bine nu mai venim - hotărâți dumneavoastră ce vreți să faceți și am încheiat discuția”, a declarat consilierul județean Adrian Dobre (PNL).
La solicitarea jurnaliștilor observatorulph.ro, conducerea Primăriei Ploieşti a recunoscut că proiectul privind relocarea spitalului de pediatrie în sediul OMV Petrom nu are avizul Ministerului Sănătăţii care era obligatoriu în astfel de situații. Chiar și fără aviz, Primăria Ploiești s-a apucat să organizeze licitația pentru proiectare și execuție a lucrării. Care, după cum știm azi, nu se va mai realiza niciodată.
Parlamentarii liberali au găzduit joi, 14 mai, o dezbatere a cărei temă principală a fost găsirea unor soluții pentru modificarea normelor de aplicare a Codului Fiscal, conceperea unor amendamente menite să corecteze erorile legislative care, în opinia organizatorilor, afectează categoriile profesionale liberale. De asemenea, în cadrul discuțiilor au fost amintite și unele acțiuni ale ANAF, despre care senatorul Andrei Volosevici spune că reprezintă „abuzuri incredibile" .
Municipiile Ploieşti şi Câmpina vor beneficia de 680.000 de lei primiți de la bugetul Ministerului Dezvoltării Regionale, în vederea finanţării acţiunilor privind reducerea riscului seismic la clădirile de locuit multietajate. Banii vor fi împărțiți celor două municipii din județ în ședința CJ Prahova de luni, când se va vota rectificarea bugetară.
Miercuri, 13 mai are loc o şedinţă extraordinară a Consiliului Local Ploiești, începând cu orele 1300 la sala de şedinţe de 200 de locuri din cadrul Palatului Administrativ. Ordinea de zi conține proiecte legate de rectificări bugetare, un proiect prin care se va vota împuternicirea primarului interimar Iulian Teodorescu ca să desemneze un nou membru în CA de la SGU Ploiești, însă și cel mai interesant proiect al zilei – desemnarea unei comisii de renegociere a contractului dintre municipalitate și Apa Nova, contract semnat în anul 2000 și asupra căruia au planat nenumărate controverse, de la întocmire până la modul și cuantumul cu care se tarifează serviciul de alimentare cu apă către ploieșteni. Serviciu care tocmai se va scumpi cu 10 la sută, prin votul aleșilor locali! Iată ordinea de zi a ședinței:
Spitalul de Pediatrie în clădirea OMV-Petrom se confirmă a fi doar o poveste de adormit potențialii pacienți: municipalitatea anunță oficial, prin vocea primarului interimar Iulian Teodorescu, că există negocieri prin care se dorește schimbarea destinației clădirii prevăzută în contractul de sponsorizare, astfel încât Primăria Ploiești să-și mute în clădirea de sticlă din centru câteva direcții aflate în subordine, dar și birourile administrative ale Spitalului de Pediatrie.