- Scris de Irina Sima
Analiştii DW trasează, într-un articol publicat ieri, o analiză asupra începutului de guvernare a cabinetului condus de Mihai Răzvan Ungureanu, dar şi despre vizita acestuia la Bruxelles."Primul ministru, Mihai Răzvan Ungureanu, a plecat la Bruxelles anunţând că va face acolo demersuri pentru o mai bună cheltuire a fondurilor europene. Cu siguranţă însă că problemele sunt în ţară şi ele au fost numite de multe ori: birocraţie excesivă, corupţie, lipsă de informare, ca să vorbim doar de acele defecte remediabile. Pentru că există cu siguranţă şi ceva de care nu s-a discutat vreme îndelungată, dar care îşi face loc încetul cu încetul în conştiinţa publică: o neadecvare structurală între societatea românească şi tipurile de finanţare propuse de UE", titrează DW.
Integral, AICI
La data de 14.03.2012, poliţiştii Serviciului Arme Explozivi Substanţe Periculoase l-au depistat pe P. Emil, în vârstă de 72 ani, din Ploieşti, care deţinea ilegal un pistol cu aer comprimat, cal. 4,5 mm.
Primaria Municipiului Ploiesti, prin Directia Tehnic Investitii, a demarat lucrarile de reparatii capitale parcari si accese in zonele cuprinse intre b-dul Bucuresti si str.Barcanesti si intre b-dul Bucuresti si str.Industriei
Primăria Municipiului Ploieşti, prin SC Servicii de Gospodărire Urbană Ploieşti SRL, a demarat acţiunea de salubrizare atât a spaţiilor verzi din incinta parcurilor şi grădinilor publice, cât şi a celor aferente blocurilor de locuinţe.
Primăria Municipiului Ploiești, prin Direcția Tehnic Investiții, a reînceput lucrările de modernizare și reabilitare străzi, inclusiv canalizare și racorduri canalizare, în cartierul Bereasca.
Joi, 15 martie, APA NOVA Ploiești va întrerupe alimentarea cu apă potabilă, între orele 09.00 şi 16.00, pe străzile: Mândra, Lăpuşna (Bl: 31 U, T și S, 32 A, B, C, D, E, F, G1, G2, I și K ), Elena Doamna (nr. 2,4 și 6) și B-dul. Republicii (Bl: 31 C1, C2 și D), în cadrul operațiunii de remediere a unei avarii apărute pe rețeaua de distribuție a apei potabile din zonă. Pe perioadă întreruperii, APA NOVA Ploiești va pune la dispoziția clienților săi cisterne mobile cu apa potabilă.
Primăria Municipiului Ploiești a transmis ordinul de începere a lucrărilor de reabilitare termică pentru 46 de blocuri din oraș.
Primăria Municipiului Ploiești, prin Direcția Tehnic Investiții, a demarat lucrările de reparații capitale pe strada Constantin Brezeanu.
Consiliul Județean a aprobat, în ședință extraordinară, realizarea a două pasaje rutiere la ieșirea din Ploiești. Unul va fi construit în zona de Nord, iar celălalt lângă Gara de Vest.