Categorie: Administraţie
- Scris de Irina Sima
În urma sesizărilor făcute de reprezentanţii mass-media, Primăria Ploieşti va intensifica monitorizarea activitatii de deszăpezire, se anunţă într-un comunicat de presă al municipalităţii.Operatorul de salubritate şi lucrătorii acestuia care nu respectă programul de deszăpezire în Ploieşti vor fi sanctionaţi.
De asemenea, conducerea RASP Ploiesti va lua masuri disciplinare împotriva inspectorilor din cadrul Serviciului de salubritate care nu au sesizat abaterile de la planul de deszăpezire, dacă acestea au existat, se mai afirmă în comunicat.
Măsura a fost luată având în vedere condiţiile meteo din ultimele zile, dar şi prognoza meteo pentru următoarele 24 de ore.
Consiliul Local al Municipiului Ploieşti este convocat în şedinţă extraordinară, în data de 13 februarie 2012, începând cu orele 1300, la sala de şedinţe din cadrul din cadrul Regiei Autonome de Transport Public Ploieşti, cu următorul proiect al ordinii de zi:
În conformitate cu prevederile O.U.G.nr. 1 din 30.01.2012, începand cu data de 01 februarie 2012 se suspendă aplicarea prevederilor din Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, referitoare la achitarea taxei pe poluare pentru autovehiculele inmatriculate în Romania pană la data de 31.12.2012 inclusiv.
Primăria Municipiului Ploiești, prin Comandamentul de deszăpezire al RASP, este pregătită să deruleze activități pentru combaterea zăpezii și a poleiului în perioada 02-05 februarie 2012, anunţă instituţia printr-un comunicat de presă.
Ministerul Afacerilor Externe şi-a exprimat, printr-o scrisoare trimisă pe adresa Consiliului Judeţean Prahova, aprecierea faţă de acţiunile întreprinse de această instituţie pe plan extern, în diverse state ale Europei, în decursul anului 2011.
Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului a trimis, pe adresele redacţiilor, un comunicat referitor la programul „Bazine de înot", în care anunţă că proiectul realizării acestora ţine de minister, de administrare ocupându-se, însă, administraţiile locale, cărora li se predau bazele „la cheie" după realizarea lucrărilor.