- Scris de Lucian Răducanu
Regia Autonomă de Servicii Publice organizează la nivel local colectarea deșeurilor de echipamente electrice și electronice (DEEE) în cadrul Campaniei naționale „Marea Debarasare”, în zilele de 23 și 24 martie 2012. RASP și operatorul de salubritate ROSAL GRUP, organizează acțiunea de colectare a DEEE-urilor după următorul program: Vineri, 23 martie 2012, între orele 08.00-14.00 - de la societăţtile comerciale care vor solicita telefonic ridicarea DEEE-urilor
Sâmbătă, 24 martie 2012, între orele 8.00-10.00 deţinătorii de DEEE-uri care locuiesc la bloc le vor depozita lângă platformele gospodăreşti, iar cei care locuiesc la casă le vor depozita în faţa porţii. După ora 10.00 va avea loc colectarea și transportul deșeurilor către centrul de colectare.
În cadrul acestei acţiuni, personalul de la dispeceratul RASP va prelua apelurile cetăţenilor la numerele de telefon 0244-984, 0800800884 și 0244-541071.
Primăria Municipiului Ploiești, prin Direcția Tehnic Investiții, a început lucrările de modernizare și reabilitare străzi în cartierul Gheorghe Doja-Transilvaniei.
Agenţia pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operaţional Regional, a organizat în data de 20 martie un eveniment de informare dedicat reprezentanţilor mass-media din regiunea noastră.
Primăria Municipiului Ploiești, prin RATP, anunță publicul călător că traseul 35 barat va circula deviat joi, 22 martie 2012.
Primăria Municipiului Ploiești se află în imposibilitatea de a oferi protecție socială pensionarilor în conformitate cu programul guvernamental de sprijin pentru pensionari "Coşul de solidaritate”, din cauza lipsei de interes pentru acest subiect manifestată de Consiliul Județean Prahova, informează instituţia prin intermediul unui comunicat de presă.
Consiliul Local al Municipiului Ploieşti se va întâlni în şedinţă ordinară în data de 26 martie 2012, începând cu orele 1400, la sala de şedinţe din cadrul din cadrul Regiei Autonome de Transport Public Ploieşti, cu următorul proiect al ordinii de zi:
Deşi ar fi trebuit să creeze cea mai mare piaţă de achiziţii de servicii şi produse, Sistemul Electronic de Achiziţii Publice nu contribuie în acest moment nici la formarea unui mediu de afaceri competitiv, nici la creşterea transparenţei despre modul în care se cheltuiesc banii publici în România. De altfel, un recent sondaj al IPP în domeniu arată că aproape 90% dintre români cred că procesul de achiziţii publice din România este unul corupt, ceea ce demonstrează că România are o gravă problemă de credibilitate în ceea ce priveşte cheltuirea banilor publici. Este una dintre principalele concluzii ale unei analize naţionale realizate de către Institutul pentru Politici Publice (IPP) despre problemele din sistemul de achiziţii publice care provin atât din lege, cât şi din incapacitatea statului de a urmări eficienţa cheltuirii banilor publici (din surse interne sau externe - fonduri europene).
Primăria Municipiului Ploieşti, prin SC Servicii Gospodărire Urbană SRL Ploieşti, a demarat lucrările de plantări de primăvară.