- Scris de Elena CIOBANU
• Fundația Județeană pentru Tineret Prahova, Asociația Eurospirit, Primăria Municipiului Ploiești și Casa de Cultură „I.L. Caragiale” a Municipiului Ploiești, în parteneriat cu reprezentanți și colaboratori ai Casei Regale a României au organizat marți, 13 februarie, la Palatul Culturii, primul eveniment din seria „Tinerii și Monarhia”.
• Tinerii au avut parte de o fascinantă lecție de istorie privind importanța regalității de-a lungul timpului și în prezent, în România și în lume.