- Scris de Elena CIOBANU
• Guvernul României a aprobat, miercuri, noi reglementări glementări pentru reducerea riscului seismic al clădirilor, informează Ministerul Dezvoltării.
• Noile reglementări interzic închirierea apartamentelor din clădirile cu risc seismic ridicat (RsI) până după consolidarea acestora și nu vor putea fi organizate evenimente aglomerate, în unele condiții, în astfel de clădiri: dacă sunt peste 50 de persoane într-o încăpere, fiecăreia revenindu-i un spațiu mai mic de 4 mp.